Ви тут
Головна > Лайфстайл > Акліматизація: що потрібно знати?

Акліматизація: що потрібно знати?

Акліматизація – це процес звикання організму до нового середовища.

Чому виникає? Акліматизація виникає внаслідок пов’язаних зі зміною часових поясів подорожей на далекі відстані, підніманням в гори на висоту понад 2 000 м.

У чому небезпека? Для фізично здорових людей зміна клімату корисна, адже спричиняє стимуляцію систем та органів, що є так званим загартовуванням організму. Але інша справа, коли людина слабка або хвора. У такому випадку з’являються млявість, головний біль, загальна слабкість та нездужання, підвищена втомленість, сонливість, дратівливість, знижується апетит, нерідко підвищується температура, але вже наступного дня спадає. Також при акліматизації часто виникає кашель, нежить, біль в горлі. Рідко − задишка, посилене потовиділення, прискорене серцебиття.

Особливо варто звернути увагу на акліматизацію у дітей. Зазвичай вважається, що дитячий організм краще може переносити різні стреси та зміни. Але тут все навпаки. Дитина під час акліматизація втрачає багато сил. Може виникати втрати апетиту, а також підвищення температури (можливо, навіть до 38, 5 градусів).

Зазвичай акліматизація розпочинається не відразу, а на 2-5 день відпочинку. Її тривалість − від 2 до 4 днів у дорослих, у дітей – 3-6 днів. Тому лікарі рекомендують дорослим їхати на відпочинок на не менше як 2 тижні, а дітям, особливо якщо це – перша подорож, не менше 20 днів.

Особливо небезпечними є зміни пір року: вдома зима – на відпочинку літо, і навпаки. Адже змінюється температура, вологість повітря, характер їжі та води.

Як швидко впоратися із симптомами акліматизації?

Щоб процес акліматизації пройшов не так виснажливо, рекомендують почати займатися фізичними вправами за місяць до початку подорожі (чудово, якщо така звичка у вас уже є). Обов’язково перед поїздкою відвідайте лікаря. Також харчування повинне бути збалансованим та корисним, їсти потрібно багато овочів, фруктів. Лікарі радять обирати також рейси, що прибувають ввечері, адже після цього турист навряд чи вирушить оглядати цікаві місця або на пляж, а відразу до готелю, що дасть змогу відпочити від перельоту та набратися сил.

Після прибуття, якщо це південь, декілька днів намагайтеся не перебувати довго під сонячними променями, також не потрібно відразу після перельоту багато їсти, а от пити − вдосталь. Радять також для дітей брати з дому воду, щоб краще відбувалася акліматизація.

Якщо це відпочинок в горах, то перед цією поїздкою потрібно активно займатися спортом. Особливо, якщо висота підйому перевищує 2 тисячі метрів. Також потрібно знати, що кожному четвертому такі підйоми категорично заборонені.

Також потрібно знати про реакліматизацію. Тому після відпочинку за кордоном рекомендують перед виходом на роботу / навчання декілька днів провести вдома в спокої. Адже після досить швидкого звикання до «чужого» клімату, повернення до «рідного» також потребую пристосування та витрачання сил.

Підготувала Аліна Онищук

Top