Ви тут
Головна > Світ > Альтернативні джерела енергії

Альтернативні джерела енергії

Не встигши сповна насолодитись принадами прогресу, як то теплом у домівках за допомогою газового опалення та можливостями для подорожей (а для руху транспорту, як відомо, необхідні енергоносії), людство почало замислюватись над тим, чим ці джерела енергії можна замінити у майбутньому. Сьогодні на сторінках Енциклопедії Корисного ви дізнаєтеся дещо про альтернативні джерела енергії.

Справа у тім, що поклади газу та нафти, вугілля і торфу колись закінчаться, а використовувати енергію атому за допомогою АЕС прийнятно не для всіх країн. То ж у недалекому майбутньому люди постануть не перед вибором, а перед гострою необхідністю переходу на альтернативні види енергії.

Щоправда, поки що альтернативні джерела енергії не здатні повністю задовольнити потребу людства. Та не варто забувати, що на початку минулого століття люди й не мріяли про заміну енергоносіїв, а вже через сотню років почали створювати експериментальні проекти, залучаючи енергію сонця, вітру, води і пускаючи у переробку відходи.

До того ж, на відміну від газу, вугілля, торфу і нафти, енергія сонця і вітру, геотермальних джерел, припливів-відливів може використовуватись без обмежень у часі, хоча і у дозованих об’ємах. Щодо енергії сонця, то в деяких країнах, де багато сонячних днів, приміром на грецькому Криті, доцільно використовують своє географічне положення і часто встановлюють на дахах будівель сонячні батареї з сонячними колекторами.

Сонячна енергія не шкодить людям і довкіллю, однак виготовлення сонячних панелей задороге, у наслідку, дорожче обходиться і кіловат. У Нідерландах активніше використовують енергію вітрів і тому будують вітряні електростанції. Це один із найдоступніших, дешевших, екологічних і простих у використанні джерел енергії. Важливо вибрати місце, де вітер дме постійно, а також подбати про вдалий дизайн, аби ВЕС не погіршували ландшафт, а навпаки, приваблювали туристів.

Ще дещо цікаве про альтернативні джерела енергії. У Європі близько 4% потреби в електроенергії покривають ВЕС, і їх кількість зростає. У 2020 році, за прогнозами, цей показник сягне 12%. Якщо говорити про гідроелектростанції, то не зважаючи на те, що ГЕС з’явилися вже наприкінці XIX століття, натепер їх частка у енерготворенні невелика. Не на всіх територіях із водними ресурсами є можливість їх встановлення.

Втім, за умови розумного застосування, отримання енергії за допомогою падаючої води є більш-менш екологічно чистим. Спосіб залучення до енерготворення сил природи іще називають малою енергетикою. Він доволі зручний для невеликих населених пунктів, де немає необхідності встановлювати потужну електростанцію. До того ж, перед багатьма містами і іншими населеними пунктами постала проблема: куди подіти відходи діяльності підприємств. Якщо це, приміром, деревообробний завод, відходи також можна перетворити на джерело енергії.

Цікаво, що навіть сміття може принести користь. Метан, який з нього продукують, теж слугує енергоносієм. За таким же принципом можна пускати у переробку на альтернативне паливо відходи життєдіяльності тварин. Щодо біопалива, яке виготовляють із переробленого ріпаку, кукурудзи та буряку, то автівка, яку заправляють таким пальним, не шкодитиме довкіллю із такою агресією, як у двигунів внутрішнього згорання, що працюють на звичайному бензині.

Хтось побачить у біопаливі ще й фінансовий зиск, мовляв, бензин задорогий, і ціна на нього тільки зростає. Та радіти зарано, бо поки що вартість вироблення біоенергії у рази вища, ніж отримання бензинів і дизелю. Здешевити біопальне для споживача намагаються вчені і інженери.

Першою з країн, яка заявила світу про те, що вона повністю відмовиться від нафти до 2050-го року стала Данія. Інші держави, особливо європейські, і Україна у тому числі, також намагаються не відставати, впроваджуючи на урядовому рівні численні програми з енергозаміщення.

Головною проблемою залишається тривала окупність впровадження альтернативних джерел електроенергії, але є шанси зменшити їх вартість за рахунок використання нових технологій. То ж, не виключено, що у недалекому майбутньому, не чекаючи закінчення покладів нафти та газу, людство повністю перейде на відновлювальну енергію, вбачаючи у такій альтернативі це тільки зменшення шкоди довкіллю, а й економічну ефективність.

Підготувала Олеся Товт

Top