Ви тут
Головна > Техно > Автомобільні двигуни

Автомобільні двигуни

На сторінках Енциклопедії Корисного ви вже могли прочитати про історію створення автомобіля, про перший автомобіль на Україні і навіть про перші автоперегони. Сьогодні настала черга розповісти вам про те, без чого жоден автомобіль не існує – про автомобільні двигуни.

На сьогодні наймасовішими двигунами для автомобілів є чотирьохтактні автомобільні двигуни, які працюють за циклом Отто (на честь німецького винахідника, який у 1876 році першим створив чотирьохтактний двигун внутрішнього згоряння).

Будь-який автомобільний двигун внутрішнього згоряння призначений для того, щоб змусити автомобіль рухатись. Принцип роботи такого двигуна полягає в перетворенні енергії, яка виділяється при згорянні палива в певну рушійну силу, тобто перетворення теплової енергії в кінетичну. Як саме відбувається це процес залежить від конструкції двигуна, а вони можуть бути різними, так само як і види автомобільних двигунів.

В загальному можна виділити два види автомобільних двигунів: поршневі, в яких весь робочий процес відбувається в циліндрах, і безпоршневі, наприклад, газотурбінні. На переважній більшості сучасних автомобілів встановлені саме поршневі двигуни, про них і поговоримо далі.

Як для організму людини потрібна їжа, так само для автомобіля потрібне паливо. Під’їхавши до заправки можна розгубитися, адже до вашого вибору буде кілька типів бензину та дизельне паливо. Яким саме паливом заправити автомобіль вказано в технічний характеристиці його двигуна.


Бувають два види двигунів – бензинові та дизельні. В перших займання палива відбувається від електричної іскри і називається примусовим, у других – від стискання паливо-повітряної суміші, внаслідок чого вона дуже сильно нагрівається і вибухає.

Автомобільні двигуни мають досить складну будову. Вони складаються з різних механізмів та систем: кривошипно-шатунного механізму, механізму газорозподілу, системи охолодження, системи мащення, системи живлення, а в бензинових двигунах ще й системи запалювання.

В автомобільному двигуні згоряння палива відбувається в циліндрі. Через клапани подається паливо (в бензинових двигунах) або повітря (в дизелях, а паливо впорскується через форсунку), поршень починає рухатися вверх і стискає його. Після чого відбувається згоряння палива, при цьому в циліндрі створюється дуже високий тиск, який і штовхає поршень вниз. За допомогою шатуна зворотно-поступальний рух поршня перетворюється в обертовий рух колінчастого валу двигуна, який далі, через трансмісію, передається колесам автомобіля.

За особливостями будови можна виділити й інші види автомобільних двигунів. Двигуни до автомобілів можуть бути 3-и, 4-и, 6-и і навіть 8-и циліндровими. За схемою розташування циліндрів рядними, V-подібними (коли циліндри розташовуються під певним кутом один до одного ) та опозитними (кут між циліндрами складає 180 градусів). Бензинові двигуни бувають карбюраторними та інжекторними, останні є економічнішими та менше забруднюють довкілля.

Вічного двигуна не існує. Більшість процесів у автомобільному двигуні супроводжуються тертям та високими температурами. Всі ці фактори зумовлюють зношення чи поломки окремих деталей, агрегатів, а то й цілих систем чи механізмів. Однак заміна двигуна буде дуже дорого коштувати. Тому автовиробники випускають запчастини для двигунів. Ремонт автомобільних двигунів проводиться майстрами-мотристами на спеціальних автосервісах.

Для того щоб запобігти поломкам і не доводити справу до ремонту двигуна необхідно вчасно проводити заміну мастила та технічне обслуговування. Вчасне і якісне проведення ТО зекономить ваші гроші і автомобіль буде служити вам довго і надійно.

Top