Ви тут
Головна > Лайфстайл > Чому українці отримують низькі зарплати?

Чому українці отримують низькі зарплати?

A man holding an empty walletНаша країна продовжує пасти задніх у європейських та світових рейтингах рівнів добробуту і статків. У 2013 році експерти міжнародної компанії GFK підрахували, скільки коштів залишається кожному громадянину після сплати всіх податків, послуг на транспорт, купівлі харчів та інших необхідних потреб і з´ясували, що в рейтингу купівельної спроможності населення наша країна, а ще Білорусь та Молдова зайняли останні місця.

А в звіті Global Wealth Report 2013 зазначено, що за рік середньостатистичний житель України заробляє менше $5 тис., що в 10 разів менше, ніж у країнах середнього статку. Свої дані надає і вітчизняний Держстат, за якими середня заробітна плата українців у 2013 склала 3000 гривень. Сьогодні ми спробуємо з’ясувати, чому зарплати українців настільки низькі.

Зведена статистика свідчить, що в Україні праця громадян оцінюється найнижче в європейському просторі, бо навіть Молдова, яка у 2012-тому відставала від України за рівнем оплати праці, тепер випереджає нашу країну. Однією з причин низьких зарплат українців є низька частка заробітної платні у собівартості товарів.

До прикладу, іще у 2011 році вона становила 6%, на відміну від західноєвропейських країн із показником у 45%. В останні роки через нерозумне державне господарювання частка заробітної плати у собівартості української продукції тільки знижувалась від 7% у 2009 році до 6,5% у 2010-му та 6% у 2011 році.zarplata

Крім того, оплата праці в Україні є меншою від показників країн Західної Європи у 5-19,7 разів, тоді як розмір ВВП України менший за показники середньої європейської країни лише в 4 рази. То ж натепер у сфері оплати праці в Україні, окрім проблем, спостерігається і навала протиріч.

Однією із головних причин низької зарплатні українців є низька питома вага витрат на робочу силу в собівартості виробництва, а одним з чинників незначної частки заробітної плати в собівартості продукції є низький рівень доданої вартості. Особливо ця проблема тяжіє над підприємствами галузі металургії та хімії, що, переважно, експортують сировину.

Але якби наша країна реалізовувала за кордоном перероблену продукцію, то частка заробітної плати в собівартості була б вищою. До того ж, неефективне використання сировини і матеріалів, що, у свою чергу, збільшує частку витрат на них у ціні на виготовлену продукцію, також створюють передумови для низької заробітної плати в Україні.

Перевага частки сировинних галузей над галузями кінцевого продукту, і, як один з наслідків, непопулярність інновацій у виробництві, також є причинами низької оплати праці в Україні, адже нераціональна структура економіки країни не сприяє підвищенню заробітку громадянина.

Роботодавці-підприємці, у свою чергу скаржаться на недосконалу шкалу податків і високий рівень обов’язкових внесків у соцфонди, пояснюючи цим неспроможність дорожче оцінювати труд своїх підлеглих. До того ж, бізнес не поспішає піднімати рівень окладів за рахунок рентабельності виробництва, адже тоді б власникам підприємств-роботодавцям довелось би відмовитися від частини різниці між витратами і доходами на одиницю товару, тобто, частки прибутку.

Рентабельність виробництва безпосередньо залежить серед іншого і від ефективності виробничого процесу, то ж на тих підприємствах, де немає належної організації праці, не зростатимуть прибутки і, відповідно, зарплатня працівників. Оновлення устаткування внесли б позитивні корективи у оплату праці робітників, однак модернізація виробництва потребує передусім капіталовкладень, а в Україні «гроші задорогі».

Середня ставка кредитів складає 20% річних у гривні та до 10% у валюті, а це, у свою чергу, також є однією з причин низьких зарплат в Україні. Нерідко власники бізнесу перекладають на плечі робітників втрати від корупційних схем, частка яких може коливатися від 5-10% до 35-50% усіх реальних витрат, які у підсумку, спустошують гаманці працюючих громадян.

До вищезгаданого варто додати і готовність самих українців працювати за «копійки», адже офіційний рівень безробіття в країні постійно зростає і на початок 2014 року склав 1,9% загальної кількості працездатного населення. Усі ці причини низького рівня заробітної плати в Україні вкупі тільки поглиблюють найгострішу соціальну проблему в країні − разючий розрив між високою вартістю життя і низькою ціною праці.

Олеся Товт

 

Top