Ви тут
Головна > Світ > Чому в Африці проблеми з водою?

Чому в Африці проблеми з водою?

africaАфрику, як відомо, називають колискою цивілізації, але в сучасних кліматичних умовах цього континенту фраза може сприйматись як посміх, адже відомо, що важливу й незамінну роль у зародженні усього живого відіграє елемент H2O, тобто вода, гостру нестачу якої відчувають країни цього континенту.

Певна річ, кліматичні умови протягом тисячоліть неодноразово змінювались, і на сьогоднішній день посушливий клімат й брак водних ресурсів призвів до того, що тільки 60% мешканців Африки споживають якісну питну воду, решті вона недоступна, через що багато місцевих мешканців, особливо на півдні континенту, страждають на недуги, викликані хвороботворними бактеріями.

Слід пам’ятати, що дощі тут випадають вкрай рідко, а через географічне розташування Африки ресурси поверхневих вод суттєво поступаються решті континентів. Але поряд із негативними кліматичними факторами деякі африканські держави нераціонально використовують «рідке прозоре золото», що поглиблює проблему нестачі питної води на чорному континенті.

До прикладу, на півночі Африки 80% водних ресурсів йде на потреби сільського господарства, у той час як на півдні від Сахари, регіоні багатшому на воду, обмежуються кількома відсотками усіх водних багатств. Прогрес у розвитку й зусилля світової спільноти не применшують дефіциту найнеобхіднішого ресурсу, радше навпаки − все більше африканців переселяються з сільської місцевості до великих міст у пошуках роботи, як наслідок,множаться нетрі, мешканці яких позбавлені доступу до якісної питної води, а неконтрольоване зростання чисельності населення сприяє зараховуванню води до дорогоцінних копалин.problemu-s-vodoi

Не так давно науковці попереджали, що у майбутньому світ постане перед глобальною проблемою нестачі харчів, але на прикладі Африки порозуміло, що продовольча криза і брак водних ресурсів взаємопов’язані, адже країни третього світу через бідність не в змозі вкладати кошти у зрошення земель для вирощування продовольства.

У той же час, поглянувши на географічну мапу світу, на території африканського континенту не можна не помітити блакиті Нілу, однієї з найбільших рік у світі. Здавалося б, повноводна артерія могла б применшити нестачу питної води в Африці, та природними багатствами Нілу країни користуються нерівномірно, згідно потреб, а згідно із розподілом квот, розрив між якими в окремих випадках дуже суттєвий. Приміром, країни, що розляглись у верхів’ях Нилу, обділені дозволами на використання води з ріки.

Загалом, проблема нестачі прісної води й водних ресурсів актуальна не тільки для країн африканського континенту, а й для більшості держав у світі, що змушує різного роду експертів, зокрема й політологів, за аналогією з нафтою, називати воду стратегічним ресурсом і попереджати про майбутні ризики виникнення конфліктів за право на видобуток і володіння водою.

Підготувала Олеся Товт

Top