Ви тут
Головна > Лайфстайл > Чужому навчайтесь, свого не цурайтесь. Куди їдуть навчатися українці?

Чужому навчайтесь, свого не цурайтесь. Куди їдуть навчатися українці?

Українська молодь прагне змін і якісної освіти. Сучасні молоді люди хочуть застосовувати отримані знання на практиці і набути досвіду самостійного життя. Саме тому останнім часом українців, які хотіли б навчатись за кордоном, більшає.

Чимало хто із молодих людей має на меті по завершенню навчання в іноземному вузі залишитися у тій державі, де здобували знання, знайти цікаву роботу із гідною оплатою праці і соціальними гарантіями, і мати впевненість у майбутньому. Більшість вітчизняних спудеїв гризуть граніт науки за кордоном за власний рахунок. Тільки незначній частині з них пощастило отримати грант на навчання або виїхати за терени України за однією зі студентських програм. То куди і на яких умовах їдуть навчатися українці?

Точна кількість молодих українців, які вчаться за кордоном, невідома. Тільки у 2010 році, за даними ЮНЕСКО, за кордоном навчалося близько 35 тисяч українських студентів. У США щоріч на навчання вирушають близько півтори тисячі студентів з України. Деяким із молодих людей пощастило навчатись у іноземних вузах за міжурядовими та міжвідомчими угодами.

Молодь, яка вирізняються особливими талантами та здібностями, може вчитися коштом іноземних освітянських фондів: фонд Фулбрайта, організація American Councils та ін. За домовленостями між самими вишами на навчання у інші держави кожного року вирушають близько 4 тисяч осіб.

Спираючись на статистичні, дані зрозуміло одне: студентів, котрі хочуть навчатися за кордоном, в останні роки побільшало чи не у 10 разів. А кожна 4-5 молода людина не проти отримати освіту за кордоном. Найчастіше українські студенти їдуть здобувати освіту у Росію.

Куди ще їдуть навчатися українці? Це також Німеччина та Польща. Часто студенти з України обирають для навчання сусідні держави, через те, що із тамтешніми вишами у вітчизняних ВНЗ більш-менш налагоджена співпраця. До того ж, мешканці західних областей, які обирають для навчання східно-європейські вузи, часто володіють мовою, на якій навчатимуться, мають родинні або дружні зв’язки із мешканцями цих країн.

Що стосується США, Канади, Німеччини, Великої Британії, то диплом про освіту у престижних коледжах цих країн є запорукою працевлаштування і гідної зарплатні не тільки в Україні, але й за кордоном. Щоправда, обираючи для навчання зарубіжжя, молодь не тільки мріє отримати там освіту, але й осісти за кордоном назавжди.

Готуючись до вступу у закордонний виш, українці посилено вивчають мови, аби підтвердити свої знання результатами тестів IELTS/TOEFL. Підготовка до вступу у іноземний виш займе щонайменше рік. За цей час абітурієнту необхідно визначитись із країною, закладом, напрямом навчання, спеціальністю та програмою. Навчання у Штатах українських молодих людей вабить вільним вибором предметів навчального курсу та можливість одночасно навчатись у кількох вишах, а ще можна вільно поєднувати навчання із роботою.

Абітурієнтів, які ідуть за дипломами у Великобританію, приваблює гнучкість тамтешньої системи освіти. До того ж, в Англії профіль навчання підлаштовують під реалії сучасності, чого не скажеш про Україну, де студенти нерідко здобувають профільну освіту, ази якої були закладені кілька десятків років тому. Як результат, отримані знання важко застосовувати на практиці, бо вони є застарілими.

Здобуваючи освіту в інших країнах, українські студенти найчастіше обирають для навчання такі напрямки, як сенсорні технології, IT, адже ці спеціальності користуються попитом не тільки за кордоном, а й у межах України. Для отримання диплома іноземного вишу, студенту потрібно пройти складний відбір. А якщо ще й мріє працювати за кордоном і, можливо, пустити там коріння, йому доведеться витримати ще й жорстку конкуренцію.

Та молоді українці до цього готові. Адже в Україні молодь не бачить кар’єрних та матеріальних перспектив. Поки ситуація не зміниться, кількість молодих людей, які прагнуть виїхати на навчання і працю за кордон, тільки збільшуватиметься, у результаті чого відтік талановитої молоді може набути катастрофічних масштабів.

Підготувала Олеся Товт

Top