Ви тут
Головна > Світ > Чи економічно обґрунтовані ціни на продукти в Україні?

Чи економічно обґрунтовані ціни на продукти в Україні?

ciny-na-productyВ країнах з низькими статками й недешевим продовольством, людина витрачає на їжу левову частку своїх доходів, тобто середньостатистична сім´я більшу частину свого сімейного бюджету просто «проїдає».

Наша країна, на жаль, не є винятком, оскільки українці витрачають на їжу більше за всіх в європейському регіоні, купуючи харчі за більш ніж половину свого заробітку, а саме − 52 %. У 2014 році, який став для українців роком соціально-політичних потрясінь, на тлі здешевлення нацвалюти зросли ціни на бензин, що не могло не позначитись на вартості товарів, особливо, продовольства.

В середньому ціни зросли від 20% до 30%, у той час як заробітки українців, перераховані на долар та євро, втратили третину. То ж не можемо говорити про необґрунтовано високі ціни на продукти в Україні через задорогу складову собівартості та обкладання виробника продовольчих товарів усілякими митами та податками.

Тут радше йде мова про невисокі середні доходи громадян, адже частка витрат на продукти харчування в країнах із високим рівнем життя не перевищує 15% від витрат сімей. Звісно, не останню роль може зіграти і людський фактор, бажання підзаробити на паніці і розгубленості людей, то ж нерідко необґрунтовано підвищують ціни на харчі самі торгівельні мережі.

Так, за інформацією Антимонопольного комітету, у період з 1 січня по 16 квітня 2014 року при зростанні оптово-відпускних цін на цукор майже на 20% роздрібні ціни зросли більш ніж на 29%. Зростання оптово-відпускних цін на 18% на цибулю призвело до збільшення роздрібних цін на 37%. Також у комітеті відзначали, що при збільшенні оптово-відпускних цін на картоплю на 25,5%, ціни у роздробі зросли на 40%. Аналогічна ситуація спостерігалася на ринку молока.

АМКУ рекомендував 18 продуктовим торговельним мережам не допускати необґрунтованого підвищення цін на продукти харчування. Витрачаючи на продовольство більшу частину свого доходу, людина не може вважатись забезпеченою особою. У Європі забезпеченими вважаються ті громадяни, які в місяць витрачають на їжу менше 20% сімейного бюджету.

Так, у Люксембурзі на їжу населення витрачає 8% доходів, у Великобританії — 8,5%, у Німеччині — до 10%. Окрім України, пасуть задніх у цьому питанні практично всі країни колишнього СРСР.

Ще однією з найбільших статей видатків сімейного бюджету пересічного громадянина України є оплата житлово-комунальних послуг. У 2011 році, приміром, за послуги ЖКГ населення віддавало щомісяця кожну 11-у зароблену гривню, але тепер цей показник зросте на порядок, адже ціни на послуги ЖКГ теж підводять під економічно обґрунтований рівень.

Від травня на 40%, і не в останнє, подорожчав газ, з липня-серпня дорожчають послуги водоканалів, зростає тариф на електропостачання. Тож не виключено, що розподіляючи свій місячний бюджет, кожна родина віддаватиме за комірне стільки ж, скільки раніше йшло на харчі, урізаючи за таких умов витрати на дозвілля, подорожі, комунікації, гарну медицину та освіту, якими і до кризового 2014 року українці себе не тішили.

Також дізнайтеся, чому українці отримують низькі зарплати.

Підготувала Олеся Товт

Top