Ви тут
Головна > Світ > Чи існує життя за Північним полярним колом?

Чи існує життя за Північним полярним колом?

poliarne-koloЧи існує життя на коронованій землі, а так ще називають Північне полярне коло − вінець планети? Зрозуміло, що біологічні форми життя тут існують, але людині проживати із комфортом у цій зоні вельми складно, оскільки клімат Арктики дуже суворий і не кожному до душі, коли за вікном −30-40 С.

Втім, місцеве населення призвичаїлось. Північне полярне коло проходить крізь США (штат Аляска), Канаду, Данію (Гренландія), Ісландію (острів Грімсей), Норвегію, Швецію, Фінляндію та Росію. Якщо ж шукатимете на мапі поселення людей, то знайте, що три з найбільших міст за Північним полярним колом відносяться до РФ − Мурманськ, Норильськ і Воркута.

Ще зі шкільного курсу відомо, що ніч і день за Полярним колом поділяють рік навпіл. Однак у кожному місті їх тривалість варіюється залежно від розташування населеного пункту. По півроку ці явища, що є наслідком нахилу осі обертання Землі до площини її орбіти, спостерігаються ближче до полюсів.

До прикладу, в Мурманську полярна ніч триває з 2 грудня по 11 січня, а полярний день − з 22 травня по 22 липня. В Тіксі (республіка Саха, Якутія) полярна ніч триває від 17 листопада і до 25 січня, а полярний день від 10 травня і до 2 серпня. В деяких містах поблизу Полярного кола полярний день є, а от полярної ночі немає. Приміром, в Салехарді, єдиному місті у світі, що розляглося просто на Полярному колі!Antarctica1

Здавалося б, миритись із тим, що ніч триває не кілька годин, а кілька десятків діб або й сотень − складно, однак ночі і дні тривалістю від місяця до півроку не заважають проживати за Північним полярним колом понад 4 млн людей. Тільки в Росії за 67-й паралеллю живе 1,5 млн осіб. Та й до того ж, полярна ніч не означає, що землю накриває повна темрява, бо білизна снігу, світло зірок, місяць і сполохи полярного сяйва роблять її більше схожою на сутінки. Заполярря не завжди було царством снігу і льоду.

Так, у 5-му тисячолітті до н.е. помірний клімат став теперішнім, арктичним, і люди мігрували з Півночі на Південь. Зрештою, вони дісталися навіть до Індії. А в роки індустріалізації поверталися сюди за північним доданком до зарплатні, будували міста, турбуючи комунікаціями вічну мерзлоту. У зоні тайги клімат стає трохи континентальнішим, сюди не так часто просочуються холодні вітру з Льодовитого океану а серед хвої щедро зростають лишайники і різні мохи. Чим ближче до півночі, тим тайга рідшає і поволі переходить в зону лісотундри із її слабкими і низькими деревами. В тундрах багато «оленячого моху», тобто, ягелю − улюбленої їжі північних оленів. В самій же зоні полярних пустель частіше зустрічаються кам’яні розсипи, аніж рослинний покрив.

Справжні господарі невеликого острівця Грімсей в арктичній частині Ісландії − птахи, яких тут різних видів безліч. А людей тут живе мало, трохи більше сотні. Натомість цей острів, як і решту невеличких населених пунктів за Північним полярним колом, відвідують багато туристів.

Підготувала Олеся Товт

Top