Ви тут
Головна > Світ > Екологія в повсякденному житті

Екологія в повсякденному житті

4«Прокинувся вранці – прибери свою планету». План дій, яким керувався герой Антуана Сент-Екзюпері набуває дедалі більшої актуалізації, оскільки чим дужче розвивається прогрес, тим більше шкоди людина завдає природі.

Ми навчилися будувати космічні літаки, але й тями не маємо, як вберегти Землю від наслідків своєї життєдіяльності. Особливої шкоди зеленому світу наносять відходи з пластику, що розкладається сотню років, виробляючи небезпечні токсини.

Велика тихоокеанська сміттєва пляма більше 50-ти років плаває між Каліфорнією, Гавайями і Аляскою, примножуючи мільйон до мільйона тонни непотребу, через що гинуть птахи й риби. Про неї активно говорять, одначе суттєвих глобальних кроків по її зменшенню на міждержавному рівні ніхто не приймає. Допомогли б державні програми по утилізації відходів з пластику та відмова від поліетилену у пакетах чи ж масовий перехід на торбинки із матеріалу, що швидше розкладається.

Успішний досвід впроваджують в Лос-Анджелесі і Сан-Франциско. Американські міста один за одним вводять заборони на продаж поліетиленових пакетів: у січні 2014-го тенденцію зміцнив Лос-Анджелес, на черзі − Чикаго. Не так давно і члени Європарламенту схвалили ідею обмежити використання поліетилену на 80 відсотків до кінця десятиліття. Для цього всі країни-члени ЄС повинні вжити відповідні жорсткі заходи.42_plast3

Нові правила змусять людей перебудовуватися: тепер вони будуть носитимуть із собою багаторазові сумки або купуватимуть біорозкладні пакети. Відомий своїм «зеленим» настроєм Сан-Франциско вже переходить до взяття наступного екологічного кордону, прагнучи заборонити продаж пластикових пляшок для води, однак цього недостатньо.

Що може зробити для покращення стану довкілля кожна людина особисто? Перш за все, привити собі й оточуючим звичку сортувати сміття, коли відходи з паперу, пластику, останки харчів складаються наокремо і вкидаються у призначені для цього контейнери. Викидання використаних батарейок у спеціальні контейнери, щоб потім відправити їх на переробку, також здатне зменшити агресію до флори і фауни, оскільки, як відомо, одна така батарейка розкладається більше сотні років, забруднюючи довкола кілька десятків метрів ґрунту.

Не менше шкодить і викинута просто неба скляна пляшка. Це інертне сміття, але воно здатне пролежати у ґрунті до півтисячі років. Найцікавіше, що ті відходи, що найбільше нівечать природу (пластик, залізо, скло, поліетилен), чудово піддаються переробці, в результаті якої набувають другого життя, то ж тільки людська лінь та нераціональне ставлення заважають зменшити навалу токсинів в ґрунті й воді на планеті.

Доцільно було б, окрім власне прикладу прихильників «зеленого руху», вдатись до навчальних програм у школах та вишах, де б слухачам курсу пояснювали, що збереження флори й фауни залежить від кожної конкретної людини, а ще унаочнено показували що, приміром, поліетилен під дією ультрафіолету протягом двохсот років отруює світ, а алюмінієва банка з-під напою півтисячі років може пролежати в землі без змін.

Різноманітні семінари та екологічні акції на кшталт «Зробимо Україну чистою», що триває зазвичай у квітні, також здатні зорганізувати людей до прибирання і показати, що за допомогою простих дій світ видозмінюється на краще. Крім того, ці заходи здатні продемонструвати, що чисто не там де прибирають, а там, де не смітять. Із розумом ставлячись до відходів сьогодні зростає шанс не поховати у них планету завтра.

Підготувала Олеся Товт

Top