Ви тут
Головна > Світ > Екопоселення в Україні

Екопоселення в Україні

14_big_1360676614Урбанізації, що семимильними кроками полонила світ у результаті розвитку промисловості й соціального прогресу, не так давно було знайдено гідну альтернативу. Яскраві вогні й бурхливий темп життя мегаполісів вже не здаються людям вершиною соціальної еволюції і вони поволі почали розуміти, що гармонія й душевний спокій так само необхідні їм, як і блага цивілізації із підвищеним комфортом.

То ж ось вже як півстоліття маленькими оазами на планеті з’являються екопоселення, де люди віддаються на милість природі і обирають екологічність в усьому − від будматеріалів й одягу до їжі на столі. Одначе регресом такий стан речей називати було б помилково, бо в екопоселеннях присутній сталий розвиток.

В США та Європі альтернативні поселення виникли ще у 60-70 рр. XX століття, більш широкого вжитку набули у 90-ті роки. Причиною слугували економічні кризи, релігійні мотиви, данина моді на «дітей квітів», обожнювання природи тощо.

Якщо говорити про релігійні мотиви в Україні, то язичницькі вірування, поклоніння силам природи зазнали певного відродження, а брак робочих місць підбурив екопоселенців до об’єднання однодумців довкола ідей харчування за рахунок землеробства, певно, що органічного, а також альтернативного енергозаміщення.M3367S-4507

Цікава деталь: в екоспільнотах часто відмовляються від м’яса, тож ведення господарства й обробка земельних ділянок значно спрощується. Скільки точно екопоселень є в Україні − достеменно невідомо. У 2011 році називалась цифра 25, але дані вельми приблизні, оскільки держава не веде лік цим адмінодиницям, а люди, що вирішили виїхати за межі міст і вести натуральне господарювання, іноді не поспішають оголошувати про своє існування як одиниці соціуму.

Щоправда, в них є можливість заявити про себе у сучасній Глобальній Мережі Екопоселень The Global Ecovillage Network, де відображена діяльність цієї течії в світі. Всесвітня мережа екопоселень нараховує трохи більше 400 екопоселень у всьому світі, але українські громади не поспішають у ній реєструватись. Буває, що кілька родин-однодумців об’єднуються довкола ідеї екологічного буття і разом утворюють родове поселення або помістя, ідеї яких деталізовано у книзі колишнього президента міжрегіональної асоціації підприємців Росії Володимира Мегре «Звенящие кедры России».

На території РФ видання викликало чергову хвилю переселень на лоно природи, а далі ця течія поширилась і на українців. Якщо люди, що обирають екопоселення без об’єднання у рід, керуються принципом дбайливого ставлення до природи й натуралізацією господарства, то родові помістя, цінуючи екопростір, консолідуються довкола безпосередньо роду й стосунків у ньому. Роди можуть об’єднуватись на основі сусідства.

Кілька назв українських родових поселень − «Райська долина» (Одещина), «Благодатное» (Сумщина) та інші. У 2011 році на Рівненщині в селі Радислівка почали зводити екопоселення з соломи, згадуючи технології пращурів. У 2010 році шість сімей із різних міст переїхали жити на Вінниччину в село Вигнанка. Не так давно ЗМІ вказували, що ці люди вживають у їжу тільки те, що зростили власноруч, вбираються у льняне вбрання, те що самі виробили, і називають себе екопоселенцями.

У 2013-му створення екопоселень-родових маєтків на Полтавщині (“Баранівка”), Київщині («Створення»), Чернігівщині (“Родова Земля”) активно обговорювалось на профільних сайтах із залученням бажаючих сімей жити у них. Щодо підтримки держави на найвищому рівні, то прагнення жити за законами природи, певно, що прямої шкоди не несе, одначе під великим питанням залишається аспект соціалізації дітей, адже для нормального фізичного й розумового розвитку дітлахам необхідно ходити до школи й спілкуватись з однолітками, вільно отримувати інформацію, розвивати абстрактне мислення, то ж ізоляція від соціуму, навіть заради занурення у природу, неприпустима.

Якщо ж не занурюватись наглибоко у всі «за» і «проти», то назагал ініціативу екопоселень в Україні можна назвати цілком логічною, ба навіть і корисною, з огляду на чималу кількість покинутих земель та сіл, що вимерли або ж знаходяться на межі вимирання.

Підготувала Олеся Товт

Top