Ви тут
Головна > Техно > Чи шкідливі енергозберігаючі лампи?

Чи шкідливі енергозберігаючі лампи?

765839_3Чи шкідливі енергозберігаючі лампи?

Популярність енергозберігаючих ламп сьогодні значно зросла одночасно з популярністю теми економії електроенергії. Найбільший плюс таких ламп – економічність, однак які є мінуси у енергозберігаючих ламп? ЕК постарається висвітлити всі сторони енергозберігаючих ламп.

Енергозберігаючі лампи – як це працює?

Це газорозрядні лампи низького тиску. В таких лампах основний потік світа генерується такою речовиною як люмінофор, котрий нанесено на внутрішню стінку лампи. Енергозберігаюча лампа має форму трубки, завернуту у спіраль або форму змійки, наповнену газом аргоном.

Дія заряду електричного струму змушує пари ртуті випромінювати ультрафіолетові промені, а ті, в свою чергу змушують люмінофор випромінювати яскраве світло. Енергозберігаючі люмінесцентні лампи обладнані системою повільного запуску, завдяки якій увімкнена лампа загоряється поступово. Дуже часто енергозберігаючі люмінесцентні лампи плутають зі стандартними люмінесцентними лінійного типу, які використовуються переважно в офісах. На відміну від енергозберігаючих ламп, в них замість ртуті задіяна менш шкідлива речовина – амальгама ртуті.

Мінуси енергозберігаючих ламп

Перше, що впадає в око – ціна, яка у кілька разів вища, ніж за звичайну лампочку. Крім того, такі лампи не бажано використовувати у приміщеннях з різкими коливаннями температури: при низьких температурах відбувається падіння світлового потоку, а при високих – знижується інтенсивність світлового випромінювання.[do action=”gear”]Виробники стверджують, що ціна окупається продовженим терміном експлуатації, який сягає 10-15 тисяч годин. Насправді нестабільна напруга мережі та короткочасні цикли вмикання-вимикання скорочують експлуатаційний термін енергозберігаючих лампочок.[/do]

Не бажано знаходитись від таких ламп на відстані ближче ніж за 30 см (це правило є особливо актуальним для настільних ламп) через високий рівень ультрафіолету, який випромінюється за світлом від лампи. Шкоду від ламенергозберігаючих ламп можуть особливо добре відчути на собі люди з чутливою шкірою та немовлята. Ультрафіолетові промені світла від енергозберігаючих ламп можуть спричинити екземи, висипи, псоріаз. Думки експертів розділяються, але є теорія, що біле світло від енергозберігаючих ламп спричинює додаткове навантаження на очі і може призвести до погіршення зору.

Кожна енергозберігаюча лампа містить у собі 3-5 мг ртуті, тож якщо така лампочка розіб’ється, ртутні випари потраплять у повітря. Отже, якщо сталася така прикрість – варто одразу провітрити приміщення, тому що через декілька годин концентрація ртуті у повітрі сягне 0,05 мг/ куб. м, що перевищуватиме норму у 160 разів!

Плюси енергозберігаючих ламп

Нехай виробники і перебільшують щодо реального терміну роботи енергозберігаючих лампочок, та все ж він є щонайменш в 10 разів довшим, ніж у ламп накалювання. Ще один суттєвий плюс таких ламп – вони споживають дуже мало електроенергії. А це означає, що з ними ви будете менше сплачувати «за світло», до того ж навантаження на мережу зменшиться і ризики перебоїв та коротких замикань теж зменшаться. Енергозберігаючі лампи нагріваються мало, у порівнянні зі звичайними (всього до 50-60°С), тож опіків рук від них не буде.

Найбільш безпечними вважаються світлодіодні та галогенні енергозберігаючі лампочки. Вони є альтернативою для ртутних, і економлять значно більше електроенергії. Такі лампи зараз активно використовують у країнах Європи. Хоча і просте дотримання правил безпеки, наведене вище, дозволить вам отримати від енергозберігаючих ламп саму лише користь.

Підготувала Катерина Совенко

Top