Ви тут
Головна > Світ > Феномен грузинських реформ

Феномен грузинських реформ

georgian-flagІще донедавна сусіднім державам із пострадянського табору активно ставився у приклад «грузинський прорив». 5 років тому економічний стрибок країни вражав своїми показниками і динамікою, а прозорі умови ведення бізнесу сприяли навалі інвесторів.

Прихід до парламенту блоку «Грузинська мрія-Демократична Грузія» Бідзіни Іванішвілі, який взявся до репресії попередників − соратників Міхеїла Саакашвілі, співпав із різким уповільненням макро- і мікроекономічних показників.

Показники бізнес-активності стрімко гепнулися донизу, наслідком стала стагнація і зниження ВВП з 11% до 4% на початку 2013 року, а далі грузинська економіка взагалі увійшла в мінус, що не могло не розчарувати як самих грузинів, так і їх сусідів, яким імпонувала ліберальна економіка.

На той момент, коли грузинське економічне диво вийшло настарт, у 2008 році, світова економіка намагалась піднятись з колін після економічного удару кризи. А грузинська банківська система завдяки своїй скромності спромоглась втриматись на плаву і уникнути прірви. То ж фінансова платформа, що помірно обминула руйнацію, дозволила команді Саакашвілі приступити до перекроювання внутрішньої політики Грузії, спираючись на перевірений досвід американських політиків та економістів.Georgia

Задля простоти умов ведення бізнесу було зроблено кілька дієвих кроків. Зокрема, скорочено кількість видів діяльності, що потребували ліцензування, адміністраціям встановили жорсткіші часові рамки для розгляду заявок та видачі документів. Якщо ж чиновники не квапились із видачею ліцензій, то вони вступали у дію автоматично, як тільки-но минули усі строки, тобто взаємодію державного апарату з громадянами було максимально спрощено.

Так економічна модель сподобалась і іноземцям, які теж користувались різного роду преференціями, через що обсяг грузинського експорту збільшився мало не втричі. На гребні хвилі прогресу в Грузії відкрити власний бізнес і отримати усі необхідні дозволи вдавалось за три дні. Тайм-менеджмент на рівні держави дозволив заощаджувати час і зусилля на побутовому рівні.

Приміром, грузини, знаходячись у різних містах, отримали можливість купувати автівки через термінали сервісного агентства. Ще одна грузинська інновація, яку тепер впроваджують (принаймні, декларують впровадження) в Україні − відкритість усіх даних про право власності. Мається на увазі створення електронного реєстру прав власності на майно, що циркулює в інтернеті у вільному доступі за виключенням оборонних об’єктів, а також зниження податкових ставок для фізичних осіб.

За таких лояльних умов економіка зреагувала змінами до кращого. У той час як решта країн із пострадянським минулим нарощували кількість чиновників, Грузія позбавлялась зайвого баласту, вітаючи на посадах молодих спеціалістів, які не колаборували із попереднім режимом, пролюструвавши, у першу чергу, правоохоронну систему. Одним махом з органів ДАЇ було звільнено 15 000 осіб, що дало змогу підвищити зарплатню решті і позбутись тотальної продажності у лавах правоохоронців.

Кадри МВС і ДАЇ оновили на 88%, а, аби влаштуватись у правоохоронні органи, кандидати повинні були пройти спеціально розроблені психологічні тести. У підсумку антикорупційний рівень Грузії зрівнявся з європейськими показниками, а позбавлення поліцейської системи ознак деморалізації дозволило завдати правильні орієнтири цілому суспільству.

Але віднедавна, як вже зазначалось, ситуація змінилась. Екс-президент Грузії Саакашвілі, за якого й стартувало оновлення вертикалі влади, перетворився на опального політика, а опоненти його політсили «Єдиний Національний Рух» називають попередній період роками зубожіння, у які влада різко втручалась в економіку країни. Мовляв, показники економічного зростання не вплинули на статки громадян.

Слід зазначити, що економіка будь-якої країни завжди переживає як сплеск, так і згасання. Та оглядачі не могли не підкреслити ентузіазм молодого політикуму часів Саакашвілі, відзначаючи в нього наявність політичної волі і вміння переплітати власну економічну творчість та успішний досвід іноземців.

Підготувала Олеся Товт

Top