Ви тут
Головна > Лайфстайл > Феномен Макса Базермана

Феномен Макса Базермана

Виявляється, що звичайну двадцятидоларову купюру можна продати в десять разів дорожче її номіналу. Такий цікавий експеримент демонструє своїм студентам MBA професор Макс Базерман з Гарвардської Школи Бізнесу.

Він проводить аукціон серед студентів з початковою ставкою $1. Правда, є одна умова: людина, яка зробила передостанню ставку повинна її теж віддати. Тобто, якщо дві останні ставки були $15 і $16, переможець забирає $20 і віддає $16, а той, хто програв, повинен буде сплатити професорові Базерману $15.

До моменту, коли ставки досягнуть $12 – $16, більшість учасників припиняють торги, а залишаються лише двоє з найвищими пропозиціями, які все ж доводять ставки до $20.

Очевидно, що заробити вже неможливо, проте просто так віддавати гроші теж не хочеться.
Після того, як аукціон долає рубіж в $21, аудиторія вибухає сміхом. Студенти МВА опиняються у справді комічній ситуації, коли вони готові віддати за 20 доларів суму більшу за номінал.

Проте аукціон Базермана продовжується і доходить до того, що за двадцятку вже потрібно віддати вдвічі більшу суму. Часто торги тривають навіть до моменту, коли ставки вдесятеро більші від номіналу купюри. Рекорд Макса Базермана за його викладацьку кар’єру склав 204 долари. Отримані від торгів гроші професор витрачає на благодійнісь.

Цим простим наочним прикладом професор показує, що люди дуже бояться втратити. Багато експериментів доводять, що поведінка людей може бути дуже нераціональною, коли вони починають втрачати гроші.

На початку студенти вважають, що є можливість отримати просто так певну суму грошей, і що ймовірність опинитися на другому місці в торгах не надто велика, адже участь в аукціоні бере ціла група. Однак після того, як кількість учасників зменшується до двох, тому що програв загрожує серйозна втрата, тому ставки починають зростати, аж поки аукціон не доходить до $21. Тепер вже обидва учасники втрачають гроші. Але для одного сума втрати всього долар, а для іншого – двадцять. Щоб втратити якомога менше, кожен намагаєтьсяперемогти. Проте в цій гонці обоє втрачають все більшу і більшу суму, аж поки розмір втрат не робить подальші торги абсолютно безглуздими.

Існують приклади, особливо на фондовому ринку, які на практиці підтверджують феномен Макса Базермана. Замість того, щоб зафіксувати збиток, люди сподіваються, що є можливість відіграти програш, але практично завжди, втрачають все більше і більше.

Top