Ви тут
Головна > Світ > Гроші світу. Франція

Гроші світу. Франція

Найперший франк був золотою монетою, викарбуваною у Франції в 1360 році. На лицьовій стороні цієї монети був зображений французький король на коні. Монета карбувалася з чистого золота і мала вагу близько 3,89 грам. Цей франк був еквівалентом Турського лівра, який складався із 20 солей (су) або 240 деньє. Хоча поява франка в 1360 році супроводжувалося економічним і політичним піднесенням у Франції, в той період він випускався у вкрай малих обсягах.

Золотий франк перестав випускатися при Шарлі VI (1380-1422) і був замінений на золотий екю.
У 1423 році Шарль VII (1422-1461), відвоювавши французький престол король чеканить новий “кінний франк” у спробі відновити повноцінні монети. Однак франк знову витісняється золотим екю, і як монета зникає на наступні 150 років.

Тільки в 1575 році, Анрі III (1574-1589) випустив срібний франк, названий “білим франком”, з наміром привести у відповідність номінальну вартість монет до їх реальної вартості, подібно часів Шарля V (1364-1380).

В Епоху Просвітництва встановилася грошова система «луїдор-екю-ліар». У той час у Франції були в обігу різні французькі та іноземні монети, тому в 1640 році Людовик XIII вирішує провести реформу з метою упорядкування грошової системи. У зв’язку з припливом іспанського золота і знеціненням старих монет король починає карбування золотої монети, якій дає своє ім’я – ліудор (з французької це слово буквально перекладається як “Луї з золота”). Основну срібну монету Людовика в результаті назвали екю. Починаючи з 1656 року, ця монетна система була доповнена мідною монетою під назвою ліар (3 деньє).

Грошові одиниці цієї системи співвідносилися між собою таким чином:

3 деньє = 1 ліар
4 ліара = 1 соль (су)
20 солей (су) = 1 лівр
6 ліврів = 1 екю
4 екю = 1 луїдор

У такому стані ця монетна система успішно проіснувала аж до Революції.

Безвісти усунений з французької грошової системи майже на 150 років франк повертається на сцену в кінці XVIII століття, в контексті економічної кризи та політичної революції.

З 1795 року своє місце в грошовій системі Франції займає франк. І саме в цей момент в інтересах раціоналізації від дванадцяткової монетної системи (на основі дюжин) відмовилися на користь десяткової системи.

У 1803 році консул Бонапарт закликав до реформи, спрямованої на подолання анархії в обігу грошей, що утворюється з екю, луїдорів і революційних монет з різних металів. Закони від жерміналя (період 21/22 березня – 19/20 квітня за новим «республіканським» календарем) 1803 року підтвердили нову грошову систему, що базується на десятковому франку, названому “франк жерміналь” на честь цього самого місяця. Франк жерміналь довів свою ефективність. Він залишався дуже стабільним, незважаючи на перестановки політичних режимів, і проіснував до Першої світової війни.

У 1867 році Наполеон III скликав валютну конференцію, що об’єднала 20 держав. Згідно з принципом золотого стандарту, в якості основної була обрана золота монета. Відповідно з віденською угодою 1868 франк був обраний в якості одиниці міжнародних розрахунків: франк жерміналь став єдиною монетою для значної частини Європи!

Таким чином, до кінця XIX століття крім самої Франції багато європейських держав, включаючи Бельгію, Італію, Швейцарію, Ліхтенштейн, Ватикан, Грецію, Монако, Люксембург, Іспанію, Румунію, Албанію, Фінляндію, Сербію, Чорногорію, Болгарію і т.д., а також Венесуелу в Південній Америці, які мали монетну систему, засновану на ваговому стандарті французького франка.

У період першої світової війни і особливо в післявоєнні роки відбулося різке знецінення французького франка – майже на 90%. На основі закону від 5 червня 1928 р. його золотий вміст було знижено з 0,290323 до 0,05895 г чистого золота.

З 1933 р. Франція очолювала так званий Золотий блок, в який крім Франції входили Бельгія, Нідерланди, Швейцарія, Італія і Польща. Вони зобов’язалися надавати взаємну допомогу для збереження золотого стандарту в цих країнах. Під впливом валютної кризи Золотий блок став розпадатися і був ліквідований в 1936 р.

Після капітуляції Франції 17 травня 1940 на окупованій території стали з’являтися купони в окупаційних марках. Співвідношення окупаційної марки з французьким франком було встановлено окупаційною владою на заниженому рівні. Після звільнення Франції з 4 по 15 червня 1945 здійснювався обмін усіх грошових знаків номіналом від 50 франків за співвідношенням 1:1 без обмеження суми.

З грудня 1945 року Франція увійшла до нової міжнародної валютної системи. А 1 січня 1960 з’являється так званий «франк де Голля», або новий франк. Де Голль провів велику грошову реформу, повернувшись до влади в 1958 році, він спочатку прийняв рішення провести нову девальвацію (на 17.55%) і потім оголосив про створення “важкого франка”. “Новий франк” було введено в обіг вісімнадцять місяців по тому: він коштував 100 старих франків. В 1963 році ця валюта став символом стабільності і могутності.

Згідно з результатами Європейської конференції в Гаазі 1969 року і плану Вернера (1971) був узятий курс на зближення економічних систем країн-членів ЄЕК (Європейська Економічна Комісія) з метою створення єдиної європейської валюти. ЕКЮ, або Європейська валютна одиниця (ECU, European Currency Unit), стала загальною «віртуальною» валютою для безготівкових розрахунків у ряді країн Європи.

З 1 січня 1999 року він стає не більш ніж розмінною монетою для Франції при єдиній європейській валюті ЕКЮ, яка тепер офіційно стала називатися «євро» (euro). Остаточна вартість євро була зафіксована 31 грудня 1998 року на рівні 6.55957 французьких франків за один євро. Але готівку, номіналом в євро, була введено в обіг лише 1 січня 2002 року. А єдиною діючою в обігу валютою євро став тільки після перехідного періоду, який тривав до 17 лютого 2002 року.

Так закінчилася тривала історія французького франка, який колись був однією з найпоширеніших у світі монет і вчинив величезний вплив на грошові системи та економіки дуже багатьох країн.

Top