Ви тут
Головна > Світ > Хто такі вегани?

Хто такі вегани?

frutta fresca di stagioneПочинаючи з 1994 року першого листопада світ відзначає День Вегана, але точна кількість осіб, що вважає цей день своїм святом, не називається. Можна тільки стверджувати, що близько 6% населення планети притримується принципів вегетаріанства та веганства, і цей показник тяжіє до збільшення.

В чому полягає ідеологія веганства?

Сказати, що вегани − це люди, які дотримуються найбільш строгої форми вегетаріанства − не сказати нічого, адже окрім свідомої відмови від м´яса, риби та морепродуктів заради збереження життя тварин і позбавлення себе молокопродуктів, яєць, меду тощо (щоб не експлуатувати братів наших менших) вегани власним прикладом та способом життя протистоять насильству в усіх його формах.

Можна стверджувати, що рух веганства у світових масштабах являє собою частину ідеології ненасильства, а залучення до лав веганів знаменитостей, таких як Пол Маккартні, Дуглас Адамс, Бріджит Бардо, тільки сприяє поширенню цієї культури у світі.

Величезний внесок у розвиток вегетаріанства в цілому і веганства зокрема свого часу зробив видатний російський письменник Лев Толстой. Окрім відмови від продукції тваринного походження до столу, вегани не носять хутра і виробів зі шкіри, перлів та перламутру, не відвідують циркових вистав, зоопарків, океанаріїв і дельфінаріїв, мотивуючи свою позицію передусім етичною складовою.

Зважуючись поповнити лави веганів, особа ніби заявляє на всю планету свій протест проти неприродного, агресивного і зажерливого людського єства. Разом із цим у світі існує кілька релігійних течії, адепти яких здавна практикують веганство (або ж вегетаріанство) у ревній чи не дуже формі, до прикладу, індуїзм, джайнізм, буддизм.

Не зважаючи на те, що навіть у стародавньому світі існували спільноти, які притримувались найжорсткішої форми веганства, люди почали свідомо вживати цей термін у 1944 році завдяки ідеологу руху Дональду Уотсону, який ввів його як одну із класифікацій вегетаріанства.Fruit

Підтипи веганства

Сучасна суспільна структура руху веганів є надзвичайно розгалуженою і різнобічною. Жорстка дієта веганів поділяється на кілька підтипів, як-то фрукторіанство і сироїдство. Не урамковуючи себе принципами харчування і захистом тварин і прав представників тваринного світу, серед веганів виділяються геополітично орієнтовані люди, які націлені на глобальне вирішення проблеми голоду на землі, а веганами-екологами називають борців із тваринництвом, оскільки розведення тварин у промислових масштабах призводить до загострення парникового ефекту планети.

Як стати веганом?

Прокинутись одного дня і зрозуміти, що ти веган − майже нереально, вказують особи, які відрізняються від решти тим, що не вживають м’яса, риби, морепродуктів і продуктів експлуатації істот інших видів. Ці люди наголошують, що відмові від перерахованих харчів передує переосмислення свого «Я», світогляду, життєвих цілей і місця на планеті. А загалом радять уникати різких стресів для організму і приходити до веганства через вегетаріанство, попервах відмовляючись від споживання вбитих тварин, а потому і від молока, яєць, інших тваринних компонентів (желатин, маргарин, лецитин), навчившись замінювати їх на підходящі і безпечні аналоги, як-то соєве і кокосове молоко, пальмова олія тощо.

Варто додати, що перед тим, як приєднатись до руху веганів, не зайве звернутись до фахівця-дієтолога по консультацію щодо кардинальних протипоказів, адже рослинна культура не здатна замінити усіх життєво необхідних мікроелементів і вітамінів, від яких людина відмовляється разом із м´ясом і продуктами тваринницького походження.

Фахівці твердять, що тваринний білок повністю замінити білком рослинного походження неможливо, рівно як і підібрати альтернативу вітаміну B12 та деяким іншим вітамінам групи В. Цілком логічним є те, що вегани, прагнучи досягти гармонії із природою, власним тілом та духом, підшуковують гідну альтернативу продуктам, від яких відмовляються в силу власних переконань, але найревнішим послідовника культури веганів слід добре поміркувати перед тим, як залучати до свого способу життя дітей та підлітків, яким через особливості організму, що тільки розвивається, взагалі не рекомендовано відмовлятись від лактопродуктів та м´яса.

Top