Ви тут
Головна > Світ > Історія дитячих іграшок

Історія дитячих іграшок

imagesМ’які, розвиваючі, машинки, ляльки, конструктори – яких тільки іграшок не буває в дитячому світі! Часто людина разом зі спогадами переносить у доросле життя і ці атрибути безтурботного дитинства.

Перші іграшки

Загалом, іграшки займають чільне місце в історії людства, а історія іграшок бере початок від найперших людей, продовжуючись у первісному ладі. Першими іграшками дітям того періоду слугували усілякі камінчики, дерево чудернацької форми тощо. Такі іграшки несли в собі одну мету − пристосування маленької людини до життя у дорослому світі.

Окрім призначення для забави, іграшка могла відображати устав та вид діяльності племені, в якому діти зростали. Далі вже людина почала продукувати забави для дітей із обробленого каміння й дерева, виготовляючи фігурки, брязкальця і ляльки, які з часом видозмінювалися.

Іграшки давніх часів

У Греції і Стародавньому Римі ляльки виготовляли з природних матеріалів, галузь виробництва поділялась на товари для бідних з глини і воску та забави для багатих, зі слонової кістки. Під час розкопок археологи знаходили і спортивні іграшки, такі як м’ячі та серсо, то ж греки й римляни заклали у дитячі забави ще й розвиваючу мету. Також іграшки Античного Світу служили не тільки іграм дітей, а і релігії.lialka

Ляльки з ганчірок, тобто ляльки-мотанки, появились услід за глиняними, причому гралися з ними не тільки дівчатка, але і хлопчики. Часто їх виготовляли самі діти. У часи язичництва таку іграшку як лялька, наділяли магічною силою, вона виступала головним атрибутом в обрядах слов’ян. Оберегом виступали і брязкальця та свистульки. Розважаючись ними, можна було відганяти нечисту силу.

У часи Середньовіччя іграшка, в яку гралась дитина, як і в Античному Світі, відображала статки і соціальну приналежність батьків. Фарфор і вишукані тканини, слонова кістка, дорогоцінне каміння − із цих матеріалів виготовляли ляльки для дітей шляхетного походження, решта задовольнялась забавами із дерева та ганчірок.

Розквіт так званої народної іграшки з натуральних матеріалів і ручного розпису припав на XVI – XVII ст. З тих часів Димківська, Гжельська іграшки залишаються популярними, а призначення таких забав для дітей теж відтоді не змінилось: розважити, потішити, зайняти.

Сучасні іграшки

Галузь виробництва іграшок також підпадає під визначення «мода», а мода на іграшки − невід’ємна складова змін у суспільстві. Відомо, що у роки війн діти залюбки грались із фігурками солдатів, коників, військової техніки. Кінець XIX − початок XX ст. означився стрімким розвитком промисловості, з’явилися машини, нова техніка, тож нові види іграшок (машинки, залізна дорога, будівельні крани тощо) просто не могли не виникати.

На полицях у дитячих кімнатах почесні місця займають іграшки із застосуванням магнітів, електрики, пневматики, а на початку XX ст. дорослі запропонували дітям низку конструкторів. Також варто відмітити іграшки із пластику, на які у разі його неналежної якості так нарікають педіатри.

Виробники іграшок уподобали цей матеріал через його доступність та багатофункціональність, то ж ляльки із фарфору в сучасному світі набули декоративної функції, стали окрасою інтер’єру, а імперія «Барбі», «Сінді», «Братц» та інших подібних ляльок і супутніх до них товарів й далі шириться світом.

Маленькі дівчата радо поринають у світ дорослих за допомогою такої ляльки, а маленькі хлопчики, наче дорослі чоловіки, завзято крутять кермо та тиснуть на педаль газу в дитячих автомобілях. Треба сказати, що комп’ютерні та віртуальні ігри дещо потіснили традиційні дитячі забави, але безсумнівно, іграшки XXI століття настільки різноманітні, що у величезній кількості пропозицій можна й розгубитися.

Підготувала Олеся Товт

Top