Ви тут
Головна > Світ > Історія створення Євросоюзу

Історія створення Євросоюзу

evropeiskyi-souzОб’єднання європейських держав, що беруть участь в процесі європейської інтеграції називається Євросоюзом. Історія його становлення розпочалась із союзу вугілля і сталі, а точніше, зі створення у 1951р. Європейського об’єднання вугілля і сталі (ЕОВС). Настав час дізнатися повну історію створення Євросоюзу.

У співдружність увійшли Бельгія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Франція та ФРН. Країни відмовились від обмежень на торгівлю цими товарами. Цій угоді передувала низка державотворчих процесів, а думка про об’єднання країн Європи, як ідея, з’явилась ще у 1700 рр, у часи протистояння між Великобританією і лоялістами з одного боку та революціонерами 13 британських колоній.

Пізніше про об’єднання європейських країн заговорили після Другої Світової Війни. Думку про створення союзу на кшталт США, а саме «Об’єднаних штатів Європи», 19 вересня 1946 р. озвучив Вінстон Черчілль. За три роки, у 1949р. свою діяльність розпочала Рада Європи (існує і сьогодні).

25 березня 1957 р. лідери тих же шести європейських держав поставили свої підписи під Римською угодою. Таким чином своє існування почало Європейське економічне співтовариство. За два роки (1959 р.) об’єднання вже мало консультативний орган, Європейський парламент, пізніше його наділили представницькими і законодавчими функціями.evro_souz

Визначним в історії створення Євросоюзу  є 1967 р., коли три євро спільноти, Європейське об’єднання вугілля і сталі, Європейське співтовариства з атомної енергії та Європейське економічне співтовариство об’єднались у єдине ціле, Європейське співтовариство.

У паралель із цими процесами на європейському континенті існувала альтернативна організація, Європейська асоціація вільної торгівлі, створена у 1960 р. Великобританією та іншими країнами, що не увійшли в ЄЕС. Втім, Британія, Ірландія, Данія та Норвегія зрештою побачили вигоди для себе в ЄЕС і поповнили його лави.

Упродовж десятиліть лави ЄС поповнювались наступними членами, а в лютому 1986 р. в Люксембурзі було підписано Єдиний європейський акт. Стартом нового, третього за рахунком етапу інтеграційних процесів в Європі вважають підписання 7 лютого 1992 р. Маастрихтської угоди. Документ визначає три опори-напрямки ЄС.

Четвертий етап європейської інтеграції припадає на 2002 р. У жовтні Єврокомісія рекомендувала до вступу в євроспільноту ще 10 країн, серед яких і пострадянські республіки Естонія, Латвія та Литва. Домовленість між 15 існуючими і 10 новими членами ЄС було підписано і вже у 2004 р. кордони Євросоюзу значно розширились на схід.

За три роки ЄС прийняв у свою «родину» Болгарію та Румунію. 28-мою в спільноті ЄС стала Хорватія. Щодо нашої країни, до якої кордон із ЄС вже наблизився впритул, то у 2005 р. ЄС підписав план дій з Україною.

Із наближенням саміту Східного партнерства у Вільнюсі ( 28-29 листопада 2013р.) тема майбутнього підписання Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС і виконання нашою країною вимог Євросоюзу набуває актуальності.

Яким буде результат саміту і чи прийме Євросоюз у майбутньому до своїх лав на рівні повноправного члена співдружності нашу країну − час покаже. Ми ж, українці, між тим пам’ятаємо і пишаємось тим, що саме на території України, в с. Ділове, Рахівський р-н, знаходиться географічний центр Європи: )

Підготувала Олеся Товт

Top