Ви тут
Головна > Світ > Історія жіночої сумочки

Історія жіночої сумочки

Предмет захоплення, аксесуар, який здатен доповнити образ жінки і вщент зруйнувати його, об’єкт поклоніння, продовження самої жінки і свідчення її характеру… Так можна висловитись тільки про одну деталь жіночого гардеробу − дамську сумочку.

Жіночу сумочку давно вже перестали вважати просто річчю, у якій переносять косметику й документи. Дамська сумочка у XXI столітті стала предметом культу, особливо, якщо мова йде про дизайнерський витвір. І хоча вперше про сумку у письмовій літературі згадали у XIV столітті, її мало не поетична історія почалася з доволі прозаїчної чоловічої кишені.

Перші кишені з’явились на камзолі “Короля Сонця” Людовіка XIV. А пізніше, уподобавши зручність “винаходу”, кравці почали пришивати їх скрізь. Жінки у цей період не мали потреби носити за собою предмети туалету, за них це робили слуги, тому й кишень, і тим більше сумочок, поки не потребували.

Єдине, що жінки мали при собі − це монети. Їх носили у прикріплених до пояса мішечках “омоньєр”. Так би і задовільнилося людство кишенями та мішечками, якби у жінок Середньовіччя не прокинулось бажання додати до мішечка із золотими монетами парфуми та пудру. Але у мішечок усі ці предмети вже не вміщувались, до того ж, вони збільшували вагу.

До косметичних засобів додавались нові й нові предмети, то ж тогочасні модельєри-модисти змушені були замислитись над удосконалення предмету жіночого гардеробу.

Отже, перші сумочки, що віддалено нагадують аксесуари сучасниць, мали вигляд мішечків, прикрашених дорогоцінним камінням та вишивкою. А коли жінки змінили широкі криноліни на вузькі сукні і спідниці, носити мішечки стало незручно, з одягу зникли й об’ємні кишені, тому природно, що на зміну їм прийшло більш зручне пристосування − сумочка.

Роком народження предмету із тканини, який можна було носити в руці вважають 1790. А починаючи із 1804 року такий предмет як сумочка став просто необхідним, бо тогочасні правила етикету диктували, що чоловікам руки тримати в кишенях можна, а жінкам це не личить.

Свої ридикюлі жінки прикрашали вензелями, вишивкою, принагідно демонструючи прикраси. А ще у XVIII столітті сумочки, у яких дами носили хустинки, косметику, інший дріб’язок, почали виробляти із оксамиту і мережива і називати “помпадур”. “Несесером” називалася сумка для шиття.

Із можливістю частіше подорожувати, бо з’явилась залізниця, для зручності, передусім жінки, було винайдено саквояж. Емансипація, тріумфальна хода якої стартувала наприкінці XIX століття, і прагнення до зручності, що позбавлена показової розкоші, створили передумови для виникнення сумок із шкіри.

Та до прояву вишуканого смаку було ще далеко, бо дамські сумочки були радше предметом першої необхідності і слугували таким собі рятівним кругом для жінки. Зручніше всього було носити сумку на плечі, так вона не заважала руху впевненої у собі дами і звільняла руки.

Якщо замки на жіночих сумочках з’явилися у XIX столітті, то на блискавку їх закривали вже у 1923 році. Ближче до 1950 року дамська сумочка остаточно оселилася на жіночому плечі. Та поки що пересічні жінки підбирали сумки не в тон сукні чи взуття, а залежно від ситуації та виду діяльності: для роботи, подорожі, вечірки.

Втім, предмети туалету для дам з вищих кіл суспільства почали виробляти набагато раніше, наприкінці 1800-тих років, у той період з’явились такі компанії, як Hermes та Louis Vuitton. Саме вони почали робити перші жіночі сумки із шкіри, про які середній клас міг тільки мріяти. І у наші дні сумка від іменитих дизайнерів вирізняють її власницю з-поміж решти жінок і мовчазно свідчать про її заможність та привілейований статус.

Сьогодні жіночі сумки строгих геометричних форм втримують пальму першості серед розмаїття виробників, матеріалу та фасонів, бо вважаються зручними та універсальними. Предмет дамського туалету вже не підбирають винятково під колір взуття, нині можна обмежитись спорідненим тоном лаку для нігтів.

Жіноча сумка, її колір, матеріал, з якого вона зроблена, її наповнення можуть відкрити секрети характеру і способу життя власниці. Тому обираючи модний та доречний аксесуар, слід відкласти у бік легковажність. Дамська сумочка може бути не тільки зручним вмістилищем для потрібних речей, а й стати вдалим доповненням гардеробу, яскравим вираженням і продовженням образу жінки.

Підготувала Олеся Товт

Top