Ви тут
Головна > Світ > Календар майя

Календар майя

Ще задовго до відкриття Америки Колумбом на цій території жив напрочуд розвинений народ індіанців майя. Півтори тисячі років тому вони вже вміли будувати міста, зводити палаци та храми.

Деякі храми служили майя обсерваторіями, з яких вони спостерігали за рухом Сонця, Місяця та інших небесних тіл.

Майя були неперевершеними будівельниками, скульпторами, різьблярами по дереву і каменю, але особливо вони виділялись знаннями астрономії та математики.

У VI столітті правителі майя склали календар, який виявився точнішим від усіх сонячних календарів. Якимось дивом, не маючи ані космічних супутників, ані телескопів, майя вирахували тривалість сонячного року з точністю до секунд.

У сучасній астрономії тривалість сонячного року складає 365,2422 днів. Юліанський календар, за яким до цих пір живе православна церква, налічує в році 365, 2510 днів. За Григоріанським календарем рік становить 365, 2425 днів. А рік за календарем майя дорівнював 365, 2420 днів, тобто всього на дві десятитисячні відрізнявся від найточніших даних.

За календарем майя у році було 18 місяців по двадцять днів. Місяць називався “виналем”. 18 виналів становили тун, тобто рік. А один тун дорівнювати 360 кінам (дням). Останні п’ять днів року не входили в календар – майя вважали їх несприятливими. Майя говорили, що в ці дні рік помирає і нічого не робили.

Рік для майя був головною мірою часу: 20 років становили катун, 20 катунів – бактун, 20 бактунів – піктун, 20 піктунів – калабтун і так далі. У найдовший період часу, що називався алаутун, входило 23040000000 кінів.

Рік майя починався 16 липня. Цьому дню відповідав перший день місяця Поп. А закінчувався рік 10 липня, в останній день місяця Кумхо.

Крім сонячного календаря, який називався хааб, у майя був місячний календар під назвою цолкін. Разом два цих календаря утворювали період в 18890 днів. І тільки після завершення цього циклу назва і номер дня у календарі повторювались.

Top