Ви тут
Головна > Світ > Коротка історія футболу

Коротка історія футболу

fytbolПонад місяць триватиме ювілейний, 20-тий за ліком фінальний турнір чемпіонату світу з футболу, що почався 12 червня в найбільш титулованій футбольній країні світу – Бразилії.

Призовий фонд ЧС-2014 з футболу в Бразилії є рекордним – 576 мільйонів доларів, а переможець Мундіалю в Бразилії отримає від ФІФА 35 мільйонів доларів. Серед 32 команд цього Мундіалю немає збірної України, яка поступилася у стикових відбірних матчах команді Франції, однак в нашій країні не бракує шанувальників наймасовішого командного виду спорту. Сьогодні на сторінках Енциклопедії Корисного ви дізнаєтеся коротку історію футболу.

Офіційною Батьківщиною футболу вважають Англію, навіть збереглися записи про те, як лондонські школярі брали участь в організаційному футбольному матчі переддень Великого посту в 1175 році. Одначе історія класичного футболу сягає своїм корінням у глибину віків і надра східних країн.

Крім країн Південної Америки, Греції, Єгипту, ігри з круглими предметами більше 2 тисяч років тому були доволі популярними в Китаї, Японії. У 2697 році до н.е. в давньокитайських джерелах є опис гри, дуже схожої на сучасний футбол. Ці команди грали в присутності імператора, переможців нагороджували квітами, а аутсайдерів привселюдно шмагали бамбуковими палицями.football

У 2650 до н.е. футбол згадується в японських рукописах як гра, метою якої було загнати м’яч у ворота за встановлений час, при цьому м’яч не повинен був опускатися на землю.

Гарпаноном називали гру з круглим предметом-м’ячем стародавні греки і навіть дівчатам у Спарті дозволено було приймати у ній участь. У Нормандії в середні віки була поширена гра «ля суль», що дуже схожа на футбол, а у Франції в епоху Відродження грали в «шоллаж», де гол зараховувався, якщо м’яч від удару ногою потрапляв в обід бочки, обтягнутий пергаментним папером.

Ганяли м’яча і кельтські племена, і ескімоси, і слов’яни. Щоправда, сучасний шкіряний м’яч їм замінювали надуті свинячі сечові міхури, тугі кулі з шерсті тварин, шкури щурів та інших звірів і навіть відрубані голови ворогів.

У самій вотчині футболу, в Англії, спочатку в футбол грали на вулицях міст і одразу кілька сотень гравців. В них було доволі просте завдання − закинути м’яч в ворота, за які слугувало обумовлене місце в місті. Жорстокі умови гри призводили до трагічних випадків, через що Едуард II, Кромвель та інші правителі намагалися заборонити забаву, проте безуспішно.

З плином часу, адже народ продовжував грати у футбол, гра набувала безлічі умов і правил і, зрештою, у 1863 році була створена англійська асоціація футболу і встановлено табу на торкання м’яча руками. З цього моменту в Англії проводяться офіційні змагання з футболу. Перший міжнародний матч між командами Англії і Шотландії проводився в 1872 році, а далі футбол підкорював світ.

Як гриби після дощу в кінці 19 століття футбольні клуби організовуються в багатьох країнах Європи і Латинської Америки, а вже в 1904 році з’явилася авторитетна організація ФІФА. Від аматорського виду поступово футбол набув ознак професійного виду спорту, та лише в 1908 році аматорський футбол був включений в програму Олімпійських ігор.

У 1928 році на конгресі ФІФА нарешті було прийнято рішення про організацію першого чемпіонату світу, господинею якого стала країна Уругвай. Поборотися за звання чемпіонів світу в Монтевідео приїхало 13 команд. Не дивлячись на скромність чемпіонату, Уругвай увійшов в історію футболу як країна, яка не тільки провела в 1930 році у себе цей турнір вперше, а й виграла його.

Британські асоціації, в країні де зародився наймасовіший вид спорту, довго не визнавали Міжнародну федерацію футбольних асоціацій і приєдналися до неї тільки в 1946 році, але вже після міленіуму, в 2003 році, у складі ФІФА перебувало 204 країни.

Підготувала Олеся Товт

Top