Ви тут
Головна > Лайфстайл > Коротка історія моди

Коротка історія моди

chanelЕкскурс в історію моди, певно, слід почати з того, що прагнення до гармонії духу й тіла в людській сутності панувало завжди, а вибір одягу іще до XX ст. напряму залежав від місця проживання, способу життя і більшої мірою від приналежності до того чи іншого соціального класу.

Момент, дату зародження моди, як світового явища, експерти точно не називають. Можна тільки уявити, що у первісному ладі в одному із племен якась із жінок першою прикрасила себе намистом із ягід, а наступного дня саморобні намиста з природних матеріалів вже зайняли своє місце на шиях й інших представниць слабкої статі. Чим не старт для виникнення такого загадкового і невизначеного явища, як мода?

У старовину сягає історія появи спідниці. Цей вид одягу еволюціонував із пов’язки на стегнах. Спідниці носили не тільки жінки, а й чоловіки, а виключне право носити спідниці (за виключенням кілта)  жінки вибороли у XVI столітті.retro-fashion

Не так давно з’явився і дитячий одяг, перші спроби його створення увінчались успіхом тільки в XIX ст. До цього дітей вбирали у речі для дорослих маленьких розмірів. У XVI столітті модельєри намагалися зводити свої витрати до мінімуму, на противагу сучасникам, які витрачають на модні покази купу грошей. Тоді ж всі вбрання демонстрували на ляльках, а манекенниці для модних показів  у звичному розумінні з’являться тільки на початку до XX ст.

Та, зрештою, прагнення гарно виглядати і красиво одягатися було в усі часи. Перший модний «глянець», який підготував благодатний грунт для появи численних Burda moden, Cosmopolitan  та інших видань з’явився ще в  епоху бароко,  митці створювали сторінки мод, які мандрували Європою.

У подальші кілька століть, аж до XIX ст.  красу жінок вищої соціальної ланки підкреслювали пишні довгі юбки і корсети, декольте та фіжми, турнюри та криноліни. Наприкінці 1700 рр. Франція почала панівну ходу світом моди,  задаючи тон тенденціям в одязі і аксесуарах. Слід зазначити, що як явище, мода невід’ємна від процесів, що відбуваються у суспільстві, вона підлаштовується під події і змінює обличчя, залишаючи нерозривними принципи максимальної краси навіть при незручних обставинах.

Так у роки Великої Французької революції пишність вбрання змінилась на демократичність у одязі і пальму першості в тенденціях було віддано Англії. Вже на початку XX ст. модисти визначились зі зручністю прямого крою і силуету, позбавивши людство пишності і часом незграбності багатошарового вбрання. А от елегантній вишуканій лаконічності суспільство зобов’язане Коко Шанель, яка ввела моду на зручний джерсі, коротку зручну зачіску для жінок.

Кордон між багатством і бідністю у моді іще не подолано остаточно, та сурми звитяг вже у 30-тих відгули. «Маленька чорна сукня», створена Шанель, принесла високу моду у кожну жіночу шафу, незалежно від статків її господині. До найпростішого крою і чоловічих фасонів, брюк і сорочок жінкам довелось звикати у роки Першої Світової, а далі й Другої Світової Війни, тут знову ж таки підкреслено думку, що мода не в змозі існувати наокремо, як нерегульоване явище, вона підвладна процесам у суспільстві і реагує на найдрібніші зміни.

Саме тому найуспішніші дизайнери − це ті, які  вловлюють дух часу. На додачу варто зазначити, що ті чи інші віяння і стилі в моді час від часу відновлюються в оригінальному і дещо видозміненому вигляді.

Речі, які вважались гостромодними кілька років, або й десятиліть тому, оглядачі гордо називають «вінтажними», натякаючи на те, що «все нове − це добре забуте старе».  Та не слід плутати вінтаж із ретро, бо саме цей стиль можна вважати у певному сенсі підзабутим. Різниця у тому, що  вінтажні речі − це ті, які панували на показах у період  до 60-х років ХХ ст., а одяг й аксесуари ретро, відповідно, мають довшу історію.

Підготувала Олеся Товт

Top