Ви тут
Головна > Лайфстайл > Летаргічний сон: чому його так боявся Гоголь?

Летаргічний сон: чому його так боявся Гоголь?

Летаргічний сонПрогулюючись Личаківським кладовищем у Львові можна побачити гробниці із дзвіночками. У XIX столітті булу чимало випадків летаргічного сну і саме для того, щоб людина, яку раптом поховали заживо, могла сповістити про те, що вона насправді не мертва, а лише спала летаргічним сном, над її могилою споруджували маленьку дзвіницю, а шнур опускали під землю.

Летаргічний сон дуже схожий на смерть. Йому притаманні всі її видимі ознаки: дихання не спостерігається, тіло холоне та й розбудити людину теж неможливо. Летаргічний сон може тривати від декількох годин до декількох тижнів і навіть десятків років!

Перший випадок летаргічного сну було зафіксовано у 1838 році в одному з англійських сіл. Під час похорону, коли в могилу опустили труну з небіжчиком і почали його закопувати, з гробу долинув якийсь дивний звук. Поки налякані гробарі вирили труну і розкрили його, було вже пізно: під кришкою вони побачили застигле у жаху і розпачі обличчя.

В кінці 60-х років в Англії було створено перший апарат, що дозволяє вловити навіть незначну електричну активність серця. Майже при першому ж випробуванні в морзі серед трупів було виявлено живу дівчину. У Словаччині ж пішли ще далі: там у могилу з небіжчиком кладуть мобільний телефон.

Микола ГогольНайвідоміший випадок летаргічного сну пов’язують з відомим письменником Миколою Гоголем. За життя він страждав тафефобією – страхом поховання живцем, оскільки з 1839 року, після перенесеного малярійного енцефаліту, був схильний до тривалого сну. І патологічно боявся, що під час подібного стану, який за ознаками такий же як і летаргічний сон, його можуть прийняти за померлого.

Більше 10 років Микола Гоголь не лягав у ліжко. Ночами дрімав, сидячи або напівлежачи в кріслі або на дивані. Не випадково в “Вибраних місцях із листування з друзями” він написав: “Заповідаю тіла мого не хоронити до тих пір, поки не виявляться явні ознаки розкладання”.

Гоголь був похований 24 лютого 1852 року на цвинтарі Данилового монастиря в Москві, а 31 травня 1931 прах письменника перенесли на Новодівичий цвинтар. З того часу зустрічаються твердження, що під час ексгумації виявилося, що обшивка труни була вся подряпана і порвана. А тіло письменника неприродно скручене. На цьому й базується версія, що Гоголь був похований у стані летаргічного сну.

Сьогодні, перед тим як визнати людину померлою, медики перевіряють по меншій мірі п’ять ознак смерті, тому поховати людину, яка насправді лише спить практично неможливо. Однак численні легенди й міфи про летаргічний сон продовжують жити й поповнюватись.

Top