Ви тут
Головна > Світ > Льодовики, особливості їх утворення та поширення

Льодовики, особливості їх утворення та поширення

lijodovykuЩо таке льодовик?

Льодовик − величезна маса льоду, яка рухається по схилам землі під впливом власної сили ваги. Формування льодовика починається із звичайного снігу, який випав за межею вічної мерзлоти, таким чином не розтанувши. Впродовж років цей сніг поступово нагромаджується, а нижні шари снігу перетворюються на лід. Так як межа вічної мерзлоти змінюється від полюсі до екватора в сторону зменшення, то для тропіків таке природне явище не характерне.

А от Антарктида та Гренландія − майже повністю суцільний льодовик, де товщина криги становить до 10 тисяч метрів! Уявіть собі такий льодовик! Але ж він не єдиний. Вчені підрахували, якщо розтануть усі льодовики Землі, то рівень Світового Океану б підвищився більш ніж на 45 метрів. Через це б затопило всю Європу, північну Америку та частину Африки.

Формування льодовиків

Найчастіше льодовики формуються на рівнинному рельєфі або трішки із впадинами чи горбками. І коли вже більша частину снігу трансформувалась в лід, то льодовик починає свій рух, повільно сповзаючи з невеличких перепадів висоти. Майже кожен льодовик має величезні розміри, тому одна частина залишається за лінією вічної мерзлоти і набуває рис живлення, а от інша опиняється нижче і починає танути, приносячи кристально чисту воду, яка ціниться своєю якістю та смаком.new_ice_age

Рух льодовиків

Як же рухаються такі величезні льодові конструкції? Паралель руху льодовиків можна провести з рухом звичних нашому оку річок. Основні закони пересування у них спільні. Так, чим більший нахил підстилаючої поверхні, тим швидший рух льодовика. Якщо лід повзе через широку долину, то швидкість сповільнюється, а от якщо через вузьке міжгір’я, то навпаки. Також, гляціологи (науковці, які вивчають льодовики) помітили, що швидкість руху посередині льодовика відрізняється від швидкості з країв в сторону зменшення.

Звісно, рух льодовиків дуже складний процес. Але існують певні закономірності на основі географічних широт. Так, на Кавказі і в Альпах льодовики рукаються 10-150 м за рік. В Антарктиці швидкість льодовика сягає аж 2 м за добу. І це ніщо перед льодовиками Паміру, які в день опускаються на 4 метри. І це не межа! Гренландський льодовик − рекордсмен за швидкістю спуску, адже за добу він сповзає на 38 м! І це призводить до великої небезпеки для корінного населення, яке проживає у підніжжях гір.

Top