Ви тут
Головна > Світ > Магнітне поле Землі

Магнітне поле Землі

magnitnogo_pola_zemlyОбласть навколо планети, де функціонують магнітні сили, звично називати магнітним полем. Звідки воно з’явилось? Попри розвиток фізики, достеменно вчені не дійшли спільної думки досі. Одначе чимало світлих умів схиляються до того, що магнітне поле в Землі з’явилось почасти через ядро, що складається з твердої і рідкої частин.

Водночас, за законами фізики, рух електричних зарядів і призводить до появи навколо них магнітного поля. Звично вважати, що конвективні або турбулентні рухи провідної рідини в ядрі сприяють самозбудженню і підтримці поля. До того ж, географічний і магнітний полюси планети не збігаються не тільки за напрямами. Вісь магнітного поля нахилена по відношенню до осі обертання Землі на понад 11 градусів.

Компасом люди можуть користуватись, оскільки це відхилення не є суттєвим. Існуюче магнітне поле є неабияким захистом для землян, а ще воно захищає рукотворні супутники від згубної дії космічних часточок, приміром, іонізованих часточок сонячного вітру, напрям руху яких і змінює магнітне поле. Якщо в планети, будь-якої з існуючих у всесвіті, воно є, то шансів на те, що на ній можливе життя, більшає.

Зрозуміло, що нашій планеті пощастило мати у своєму розпорядженні таку могутню оборону, одначе й Земля може позбутись магнітного захисту. Геофізики не вказують коли це може статись, оскільки магнітні полюси є нестійкими й періодично Північний полюс стає Південним і навпаки. За останні 160 мільйонів років магнітні полюси мінялися місцями близько 100 разів, востаннє − близько 720 тисяч років тому.pole-zemli

Конфігурація магнітного поля залежна від зміни полюсів і безслідно цей процес не минає, бо у моменти «переходів» на поверхню планети потрапляє набагато більше часток із Всесвіту, які несуть небезпеку для живих організмів. Подейкують, і не безпідставно, що саме під час чергової зміни полюсів вимерли динозаври. Підстав для побоювання чимало і в наші дні, бо як проаналізували вчені, у магнітному полі Землі в південній частині Атлантичного океану останнім часом почали відбуватись небезпечні й доволі різки зміни.

Товщина шару магнітного поля на цій ділянці поменшала утричі, на 10% за півтора століття. Певна річ, ми не можемо побачити магнітне поле, але постійно відчуваємо його присутність. Зі змінами його активності пов’язано погіршення самопочуття у надчутливих людей, а перелітні птахи відшукують шлях, орієнтуючись саме на нього, сприймаючи магнітне поле візуально.

Магнітним полем Землі в якості GPS користуються морські черепахи і навіть корови, які схильні орієнтувати свої тіла з півночі на південь або з півдня на північ, при цьому точками їм слугують не географічні, а саме магнітні полюси Землі. Словом, магнітне поле − унікальне, необхідне й корисне явище, якому людство завдячує не тільки захистом й опором, а також дивної краси Полярним Сяйвом.

Підготувала Олеся Товт

Top