Ви тут
Головна > Світ > Міста-сади Ебенезера Говарда

Міста-сади Ебенезера Говарда

gorod-sad

В умовах сьогодення, коли науковці по світу б’ють на сполох з приводу загрози перенаселення планети, заслуги теоретика-утопіста Ебенезера Говарда важко переоцінити, адже саме він, не маючи навиків архітекторства і планування, започаткував течію теорії поєднання міста і селища, синтезувавши життя двох полярних адміністративних одиниць.

І хоча надбаннями теоретика нашироко не користуються, де-не-де тема створення поселень майбутнього, заснована на говардських засадах, набуває гостроти і широких масштабів обговорення. Отже, сьогодні ви дізнаєтеся чимало цікавого про міста-сади Ебенезера Говарда.

У другій половині XIX ст. соціальне питання набуло обрисів загальнонаціональної проблеми в Англії і потребувало негайного вирішення, а реформа Говарда, що він її запропонував як альтернативу існування мегаполісів, вартувала того, щоб бодай спробувати втілити її у життя. Основні її засади викладено у перевиданій у 1902 році книзі “Garden cities of to-morrow”, де Говард запропонував і підкріпив розрахунками способи уникнення антисанітарії міських нетрів і нівелювання інституту сім’ї, які закидали і продовжують закидати великим містам.goroda-sadu

В ідеалізованому уявленні Говарда місто і село мають взаємодоповнювати одне одного, зелені насадження мають бути доступними, також у статуті Міста-Саду мають бути прописані дієві механізми досягнення низької ренти, простір для підприємництва і припливи капіталу. До цього додаються наступні принади: справедливі умови праці, чисте повітря й вода, краса і багатофункціональність будівель тощо.

Теоріями утопіст не обмежився і, наскільки йому дозволила обізнаність, провів певні підрахунки і окреслив практичний план перебудови міст. То ж, за Говардом, задля облаштування Міста-Саду знадобиться щонайменше 24 кв.км сільськогосподарських угідь, придбати які можна за допомогою 4 %-ї іпотеки.

Далі ці землі здаються в оренду під потреби новоствореної адмінодиниці. Залишок від сплати йде на облаштування доріг, шкіл, парків та інших обов’язкових елементів життя міста. Цікавою є сама будова полісу, у який центральне місце на 4 кв.км займає саме Місто-Сад із серцевиною-парком, яке перетинають 6 бульварів.

Центральну площу оточує сад, а довкола центрального парку має височіти скляна аркада, як яку Говард у книзі називає Кришталевим Палацом. Тут, за теорією автора, можна розвернути торговище, а містяни матимуть змогу проводити своє дозвілля.e2

Далі теоретик деталізує уклад кожної вулиці у своєму дітищі, головним елементом залишаючи навалу зелених насаджень. За уявленням Говарда, у Місті-Саду живуть 30 000 мешканців, а приблизно 200 людей займаються безпосередньо сільським господарством, забезпечуючи містян харчами, заодно утилізуючи відходи поселення.

У проекті є місце і для духовних потреб, тобто низки храмів, а також виділена площа для непотужної промисловості. Щоб чистота повітря була на належному рівні, обігрівати будівлі у місті пропонується виключно електрикою. У бізнес-відносинах, як задумав утопіст, пропагується свобода вибору і відсутність абсолютної монополії.

До укладу свого Міста-Саду Говард додав усі необхідні економічні розрахунки, не забувши про органи місцевого самоврядування − Головну Раду та Відділи міського Управління, які мають керувати адмінодиницею.

Канберра
Канберра

Першим унаочненим втіленнями мрій і фантазій Говарда на початку 1900-тих став Лечворт. Двоє архітекторів, трохи відійшовши від планів ідеолога, підготували план Міста-Саду, а через десятиліття Лечворт став розвиненим полісом-селищем із функціональним підприємництвом та прибутковою фермерською галуззю.

Борнвіль, Порт-Сенлайт, Гемпстед, Брентам та інші перейняли досвід Лечворта, а усього до 1914 року в Англії існувало 6 десятків общин Міст-Садів на 250 000 людей. Після Першої Світової Війни ідея популяризації Міст-Садів не набула практичного втілення, а раніше привабливі сторони соціальної реформи Говарда перетворились у її недоліки.

Знавці кажуть − людство ще не готове до зникнення з лиця землі великих міст-мільйонників, воно радше вдається до появи «міст-супутників», ніж до повноцінної заміни мегаполісів на синтезовані Міста-Сади.

Підготувала Олеся Товт

Top