Ви тут
Головна > Лайфстайл > Найпростіші правила орієнтування на місцевості

Найпростіші правила орієнтування на місцевості

Орієнтування на місцевості − здатність визначити власне місцезнаходження за стороною світу, за рельєфами та об’єктами, що оточують нас, здатність визначити напрямок руху та слідувати йому.

Знання з орієнтування на місцевості одні з найкорисніших навичок людини. Їх точно не носити за плечима, адже не раз стануть у нагоді. Тож, ми хочемо ознайомити вас з найпростішими правила орієнтування на місцевості.

Існує три способи визначення положення тіла та напрям його руху: за допомогою компасу, небесних світил (сонця, місяця та зірок) та місцевими ознаками.

Орієнтування за допомогою небесних світил

Розпочнемо з Сонця. Після 12 години в сонячний день тінь від предметів показує на північ. Також, якщо взяти годинник та направити годинникову стрілку на сонце, визначити бісектрису кута між цією стрілкою та показником в 12 годин (влітку 13), то отримаємо напрям, який показує північ-південь. Сторони світу можна визначити і до полудня, якщо стати до сонця, то праворуч буде південь. А якщо зробити це після полудня, то зліва.

Полярна зірка, ще один гарний орієнтир. Так, вночі, вона показує напрям на північ. Цим фактом користувались наші предку здавна, коли відправлялись в довгу путь.

Але, бувають такі ситуації, коли через погодні причини ми не маємо змоги орієнтуватись за Сонцем, місяцем чи зірками. Тоді, в нагоді стає орієнтування за об’єктами на місцевості.

Орієнтування за допомогою об’єктів на місцевості

Загальновідомо, що колонії мохів та лишайників більші з північної сторони стовбура дерева. А от, у деревах, які виробляють смолу, її більше з південної сторони. Якщо пильно подивитись на схили мурашника, то північний буде крутішим за південний.

Якщо ви опинитесь пізно ввечері у лісі і не зможете визначити сторони світу за мурашником чи мохом, то пам’ятайте, що просіки в лісі (більшість з них) прорубуються у напрямку з півночі на південь, та із заходу та схід.

Якщо ви заблукаєте в горах, то подивіться на схили і визначіть, який з них найсухіший та найтепліший. І якщо вам вдасться це зробити, то ви знайдете південну сторону гори. А взимку, сніг теж швидше розтає з південного боку. Це правило можна використовувати як на схилах, пагорбах та буграх, так і в ямах, балках та ярах.

Тож, знання з орієнтування дійсно корисні. І оволодівши ними, вам не страшно буде займатись кемпінгом та бекпекінгом.

Підготувала Гордієнко Тетяна

Top