Ви тут
Головна > Лайфстайл > Основи соціоніки

Основи соціоніки

Business people communicating with each other against white backgroundПротягом свідомого життя людина неодноразово замислюється над мотивами вчинків оточуючих,близьких і не дуже, особливо якщо їх дії зачіпають особисті інтереси. Цілком логічно, що на тлі оцінки поведінки інших людей виникає багато запитань і до себе. Знайти відповіді на усі ці «Чому? За що? Навіщо?» здатна соціоніка − наука, що вивчає процеси обміну інформацією людини і довколишнього оточення, укладає типи особистості, які моделюють поведінку людини або навіть групи людей, колективів, народів.

Соціоніку інколи кличуть міждисциплінарною наукою, яка торкається психології, інформатики і соціології. Вона збагачена багаторічними спостереженнями і аналізуванням найвидатніших знавців людських душ, таких як Фрейд, Юнг, Кемпінський, Кречмер та інших. Власне, робота Карла Юнга «Психологічні типи» і стала основою для створення соціоніки, яка більш-менш сформулювалася на початку 1970-х років завдяки роботі «Про дуальну природу людини» економіста Аушри Аугустинавичюте.

Самому ж шведському психіатру Юнгу вдалося виділити психічні функції «мислення», «почуття», «відчуття» і «інтуїція», які у комбінаціях із екстраветрністю та інтровертністю дозволили відокремити 16 відповідних психологічних типів. Напрацювання Юнга дали поштовх до укладання «Індексу юнгівських типів» та тестів Грея – Уїлрайта, особливо популярних в поп-психології.

sotsionika16 соціотипів особистості укладаються у так звані «дуали», «квадри», якщо вивчається спосіб взаємодії між людьми у стосунках та в колективі. Різні соціоніки пропонували свої визначення систем психотипів, то ж умовно їх можна поділити на ті, що визначають тип особистості людини за професійною характеристикою та ті, що носять персонажні та історичні назви.

Псевдоніми відомих історичних чи літературних персонажів, вважається, співвідносні до визначених психотипів. Перерахуємо їх за відношеннями до психічних функцій із властивими псевдонімами та короткою характеристикою:

1. Логіко-інтуїтивний екстраверт − «Джек Лондон», «Підприємець». Людина, що відноситься до цього психотипу соціоніки, здатна оцінити власні можливості і здібності. Вона з легкістю започатковує нову справу, полюбляє динаміку у русі та екстрим. Покладаючись на інтуїцію, згодна ризикувати, впроваджувати новітні розробки і відкрита до навколишнього світу. Ці люди легко зближуються з іншими людьми, загалом позитивно сприймаючи світ.

2. Логіко-сенсорний екстраверт − «Штірліц», «Адміністратор». Ці практичні люди доводять розпочате до кінця, завжди ретельно розплановуючи свою діяльність. Полюбляють гучні веселощі у компаніях, запальність характеру межує із впертістю. Представники цього психотипу добродушні, з любов’ю турбуються про близьких.

3. Етико-інтуїтивний екстраверт − «Гамлет», «Наставник». Широкий спектр емоцій, виразна міміка, красномовство, певна невпевненість в особистих стосунках і схильність до ревнощів…Така емоційність не заважає передчувати різні події і заздалегідь готуватися до них, аналізувати поведінку інших, вловлюючи невідповідність в словах і емоціях.

4. Етико-сенсорний екстраверт − «Гюго», «Ентузіаст». Цьому психотипу властиво добре ладнати з людьми, водночас емоційно маніпулюючи ними. Однак це не заважає турбуватись про близьких, жертвуючи власними інтересами. Проявляючи самостійність у кар’єрному зростанні, ці люди однак полюбляють, коли оточуючи помічають їх сильні сторони.

5. Логіко-інтуїтивний інтроверт − «Робесп’єр», «Аналітик». Він вдало відрізняє головне від другорядного, не розпорошується на порожні балачки, тяжіє до чіткого практичного мисленню. Інтуїцію «вмикає», якщо точні відповіді важко знайти. Гучних компаній уникає, а налагодження стосунків з іншими людьми дається нелегко. Водночас цей психотип прагне продемонструвати свою незалежність і майстерно впроваджує в життя оригінальність ідей.

6. Логіко-сенсорний інтроверт − «Максим Горький», «Інспектор». Така людина прагне аналізувати інформацію з різних сторін, глибоко занурюючись в роботу. За справу береться, тільки якщо впевнена в її успішному завершенні. Проявляє певну педантичність, прагнучи порядку і строгості. Воліє зав’язувати короткі ділові контакти, хоча оточуючі довіряють носіям цього психотипу.

7. Етико-інтуїтивний інтроверт − «Достоєвський», «Гуманіст». Не пробачає зрад, адже превелику увагу надає довірі між людьми. Приховані здібності інших виявить легко, має хист до самоосвіти і виховання, тож люди часто звертаються до нього за порадою. Він тонко відчуває характер відносин, але дуже вразливий, брак любові і агресію доволі важко переносить.

8. Етико-сенсорний інтроверт − «Драйзер», «Хранитель». Не терпить фальші у стосунках, глибоко аналізує себе і решту. Психологічно дистанціюється від «не своїх» людей, не терпить моральної переваги інших, вміло боронить власні принципи і погляди, власні інтереси та добробут близьких.

9. Інтуїтивно-логічний екстраверт − «Дон Кіхот», «Шукач». Коло його інтересів дуже широке, він гнучко пристосовується до усього нового, генерує ідеї і біжить від усталеності традицій і рутини.

10. Сенсорно-логічний екстраверт − «Жуков», «Маршал». Щоб будь-що досягти перемоги, не гребує застосуванням фізичної сили. Якщо на шляху є перешкоди, то вони тільки розпалюють жагу до отримання бажаного. У будь-якій ситуації любить брати кермо в свої руки. Чітко слідує наміченому плану дій.

11. Інтуїтивно-етичний екстраверт − «Гекслі», «Порадник». Маючи багату уяву і фантазію, тонко відчуває інших людей. Творча й товариська особистість, уникає рутини і обожнює роздавати поради, якщо мова йде про стосунки між людьми.

12. Сенсорно-етичний екстраверт − «Наполеон», «Політик». Оцінюючи можливості інших людей, їх слабкі місця, використовує власні здібності задля маніпуляцій. Дистанціюючись від оточуючих, може задля власних інтересів скоротити відстань у стосунках. Прагне, щоб інші вважали його харизматичним оригіналом, хоч таке уявлення про себе часто не відповідає дійсності.

13. Інтуїтивно-логічний інтроверт − «Бальзак», «Критик». Цей тип − ерудит з філософським складом розуму, який, приймаючи рішення, проявляє обережність, прагнучи упевнитись і вірності кроку перш ніж ступити. Цінує затишок і комфорт, уникаючи бурхливих проявів емоцій.

14. Сенсорно-логічний інтроверт − «Габен», «Майстер». Головним джерелом пізнання світу для такої людини є відчуття. Не терпить штучності і фальші, приязний до оточення. Точний у термінах виконання обіцяного і любить фізичну працю, особливо якщо є де застосувати технічний склад розуму.

15. Інтуїтивно-етичний інтроверт− «Лірик», «Єсенін». Ці люди надають велике значення зовнішньому вигляду, часто не здатні до заощадження, полюбляють розтягувати у часі відпочинок. Оточуючі, відзначимо, навзаєм, із приязню ставляться до представників цього психотипу − їм імпонує їх почуття гумору, ліричність і мрійливість.

16. Сенсорно-етичний інтроверт− «Дюма», «Посередник». Добре сприймає одноманітність і рутину, здатен побачити позитив у сірих буднях. Поважаючи особистий простір оточуючих, легко уживається з людьми, однак вимагає від них взаємності. Має легку вдачу, любить допомагати іншим, бо йому важливо відчувати себе потрібним і виглядати авторитетним в очах соціуму.

Фахівці із соціоніки кажуть, що володіючи знаннями про психотипи людей, можна визначитись із ким краще відпочивати, працювати, укладати шлюб. Відомості стануть при нагоді, якщо є потреба підкоригувати власну поведінку, запобігаючи конфліктам.

Втім, вагома частина наукового світу визнає соціоніку в рамках психології, не прагнучи офіційно укласти цю галузь у рамки окремої науки. Одначе базові аспекти соціоніки дозволяють зробити бодай спробу зрозуміти інших людей у цікавий спосіб визначення психотипів, який де-не-де беруть на озброєння рекрутери, кадровики, так звані «свахи» та ті, хто працює з персоналом, підбирає підходящу пару і просто хоче краще розбиратись у людях.

Top