Ви тут
Головна > Світ > Перший автомобіль в Україні

Перший автомобіль в Україні

Восени 1891 року на Єкатеринську площу в Одесі виїхав невеликий відкритий екіпаж. Єдине, що вирізняло його на фоні інших – це відсутність запряжених коней. Машина проїхала площею кілька кіл, а потім зникла за рогом. Такою була перша поява автомобіля в „перлині біля моря”. Вона ж була першою і в Україні, і навіть в усій Російській імперії.

У диво-машині, яка з’явилася на Єкатеринській площі, сиділо двоє: шофер і сам власник автомобіля. Ним був редактор газети “Одеський листок” Василь Васильович Навроцький – людина, яка жваво цікавилася технічними новинками. Якось у Франції він побачив автомобіль і відірвати погляд від нього вже не зміг: купив машину і привіз додому, в Одесу.

Точилися дискусії з приводу того, якої ж марки був автомобіль. Довгий час вважалося, що це був Benz. Але в 1981 році з’явилася стаття одесита І. Батищева. Він стверджував, що в підшивках “Одеського листка” знайшов інформацію про те, що машина називалася Panhard-Levassor. За доказ слугувало фото з цієї газети за 1906 рік. На користь і однієї й іншої версії свідчать чимало фактів, однак і до сьогодні достеменно не відомо, що саме за автомобіль бачили того дня одесити. Безперечним є лише той факт, що саме він і був першим автомобілем в Україні.

Перший же справді український автомобіль з’явився у 1959 році. Це був ЗАЗ-965, більш відомий у народі, як “горбатий запорожець”. Прототипом першого українського автомобіля був італійський FIAT 600. Запорізьке дітище отримало вітчизняний двигун з повітряним охолодженням і потужністю 27 кінських сил. Усього, з 1960 до 1969 року, з конвеєра ЗАЗу зійшло 322106 таких автомобілей. “Горбатий” став справжньою легендою, він і сьогодні має величезну кількість фанатів як в Україні так і за її межами. Створюються автоклуби власників цього справді народного автомобіля і навіть відбуваються перегони на “горбатих запорожцях”.

Top