Ви тут
Головна > Світ > Первісна культура на території України

Первісна культура на території України

pervisna-kylturaІснування первісного суспільства бере свій початок приблизно 1, 5 млн. років тому. Сучасна наука має декілька періодизацій первісного суспільства: історичну (загальну), археологічну, антропологічну і т. д. Для сучасності найважливішою є археологічна періодизація, тому що в її основі лежить відмінність між знаряддями праці, в їх техніці вироблення та використаних для цього матеріалах. Відповідно виділяють 3 періоди:

  • кам’яний вік (близько 3 млн. років до 3 тис. до н. е.),
  • бронзовий (3 – 1 тис. до н. е. ),
  • залізний (1 тис. до н. е. – 1 ст. н. е.).

Перший період у різних регіонах тривав неоднаково. Наприклад, коли в одному регіоні ще використовували камінь, у іншому могли використовувати залізо. В Україні було знайдено залишки стоянки предка людини завдяки експедиції Гладиліна у 70 – 80 рр. 20 століття. Залишки цього періоду, що були знайдені на території України, зазвичай виявлялися рештками знарядь праці.

150 − 40  тис. років тому виникає такий вид первісної людини як неандерталець. З цим пов’язано збільшення кількості знахідок та пам’яток.  На території України неандертальці також проживали. Це підтверджують розкопки в Криму та в Молодовому.

Під час останнього льодового періоду  (початок – 70 тис. років тому) для первісної людини життя було складним. Поширювалося полювання на печерного ведмедя, зубра − Поволжя, Приазов’я , мамонта − Подністров’я , сайгу − Крим та дикого віслюка.

Замінює неандертальця кроманьйонець. Так називають зазвичай першу сучасну людину. Але взагалі ця назва стосується людини, що проживала у південно-західній Франції в період верхнього палеоліту.

Вдосконалюються знаряддя праці під час верхнього палеоліту – 40 – 10 тис. років, особливо в Східній та Центральній Європі. Також винайдено лук зі стрілами. У цей час існувало два типи житла для людей: багатовогнищеві будинки (залишки знайдені в Пушкарях, Україна) та округлої форми хижини, в діаметрі близько 6 м, з каркасом із кісток мамонта або його бивнів, жердин (Добранічівка, Межиріч, Мезин – Україна).

На території нашої країни мамонт існував до 9 тис. до н. е., степовий бізон та шерстистий носоріг – до 9 – 8 тис. до н. е. У добу мезоліту зникають леви, гієни, мускусні бики, гігантські олені.  У цей час люди починають створювати племена.

На формування народів Східної та Центральної Європи, у тому числі й України, вплинуло  переселення народів у другій половині 3 тис. до н. е.

На початку 4 тис. до н. е.  створюється кукутенсько-трипільсько-історико-культурна спільнота на території України та Молдови. Її характерними рисами були рільництво із використанням волів, а також волокуші (тягловий транспорт). Із міді та золота  створювали прикраси.

Досліджено, що приручення коней відбувалося саме на території України: про це свідчать розкопки в поселенні Дереївка.

Top