Ви тут
Головна > Світ > Походження прапора України

Походження прапора України

ukrainskij-praporКожен українець повинен знати історію й походження державних символів своєї держави. Прапор – полотно одного або декількох кольорів, символ суверенності країни.  Знамена в пошані з давніх часів. Жителі Київської Русі просто обожнювали свої стяги. Нести прапор завжди обирали сильних та мужніх чоловіків, що повинні були тримати символ на полі бою. Тож сьогодні ми з’ясуємо походження українського прапора.

Державний Прапор України синьо-жовтий. Кольорова гамма походить від символів Галицького королівства скандинавського «коріння». У Конституції точно визначено й розміри прапору – 2:3.

У Київській Русі переважали білі, блакитні, рідше − жовті кольори стягів. Найчастіше використовувався червоний. Тільки в 13-14 століттях там почали з’являтися знамена чотирикутної форми, до цього часу були лише трикутно-клиновидні.

Ще дещо з історії українського прапора. Вважається, що ще до хрещення, у державних символах Київської Русі були наявні жовто-блакитні кольори. Після численних нападів татар така символізація припинила своє існування. Проте через деякий час вона з’явиться знову в барвах гербів українських міст та в деяких церковних оздобах (кольори були освячені постаттю Христа після прийняття християнства).

У 18 столітті запорізькі козаки використовували для своїх символів синє полотно, на якому жовтим кольором були нанесені хрести, образи святих, зображення зброї тощо. Ці ж кольори найчастіше можна помітити в одязі козацтва за часів Національної Визвольної війни, потім у гайдамаків – часи Коліївщини. У 18 столітті все частіше й частіше синьо-жовті кольори починають домінувати у церковних речах, побуті тощо.prapor

На початку двадцятого століття у Галичині з’являється жовто-синій стяг, який використовували січові стрільці на народних зборах.

Центральна Рада 1918 року утвердила синьо-жовтий стяг як символ Української Республіки за ініціативою Михайла Грушевського. За часів гетьмана Скоропадського колір з жовто-синього змінили на синьо-жовтий. Таким прапор і залишається донині.

Щодо трактування кольорів українського прапору, то вони можуть бути найрізноманітнішими. Найчастіше: синій колір уособлює небо, жовтий – жито. Можна також розшифровувати їх, як чоловіче і жіноче начала, воду і вогонь. Основна ідея – це гармонія між небом та землею.

Цікавий факт: слово «хохол», яке вважають деякі образливим та зневажливим для українців, походить від монгольської мови. «Хох» − блакитний, синій, «олу» − жовтий.

Top