Ви тут
Головна > Лайфстайл > Про композиції Louis Armstrong

Про композиції Louis Armstrong

Louis+Armstrong Якщо спитати у поціновувачів джазу, якого з музикантів цього стилю вони шанують більше за всіх, більшість згадає ім’я «Скетчо», сценічний псевдонім  Louis Armstrong. І будуть праві, бо історія будь-якого процесу пам’ятає тих, хто стояв біля їх витоків або творив революцію.

Пісню «Hello, Dolly», яку для свого репертуару уподобав Louis Armstrong, у 60-х роках створив американський композитор Джеррі Херман. Він писав композицію виключно для однойменного мюзиклу.

Честь виконати шлягер вперше була дана акторці Керол Ченнінг, котра грала у мюзиклі Доллі. А маестро довірили  виконання «Hello, Dolly!» у якості реклами мюзиклу. Бо його постать вже була відомою, однак, популярність почала згасати.

Простенька мелодія підігріла цікавість аудиторії як до мюзиклу, так і до легендарного музиканта. Коли пісня очолила музичні чарти, Louis Armstrong став самим літнім виконавцем, якому вдалося підкорити верхівки рейтингів, тоді йому було вже 62.

Автору  хіта, Джеррі Херману довелось поборотись  за право називатись автором. Бо, як і багатьом уславленим пісням,  «Hello, Dolly!» не уникла зазіхань на автентичність. Композитор  Мек Девід позивався до Хермана. Начебто  «Hello, Dolly!» − це дещо перероблена мелодія його  «Sunflower».

Цікаво, що Херман стверджував, що це нісенітниці, одначе, певну суму позивачеві відрlouisarmstrong1ахував, щоб судова тяганина не нашкодила мюзиклу. Інший хіт, відомий у виконанні Louis Armstrong, має стосунок до України.

Джазову композицію «Summertime», яку натхнено виконував «Скетчо», для опери «Поргі та Бесс»  написав композитор Джордж Гершвін, який походить з родини російських емігрантів. Гершвін почув українську народну колискову «Ой ходить сон коло вікон» у виконанні Українського Національного Хору в Нью-Йорку і взяв мотив за основу, вплівши в неї африканські мотиви, які були в моді.

З часу  своєї появи «Summertime» була виконана в різних інтерпретаціях 20-ма мовами світу. Успіх  свого творіння Джордж Гершвін так і не побачив, помер за 20 років до того, як «Summertime» набула вічності, а знавці музики кажуть, що хрипкий голос Louis Armstrong впорався із джазовими варіаціями краще від інших.
Якщо музику звично називати релігією душі, то Louis Armstrong, певно, ревний адепт.

Релігійна тематика закладена у основу пісні його виконання «Go down Moses». Це спірічуелс, музика темношкірих рабів, щоправда, дещо видозмінена і осучаснена. Глава восьма з Старого Завіту,  Мойсей веде переговори з фараоном Єгипту, щоб той відпустив іудеїв − такий сюжет пісні. Разом з тим, перші біблійні рядки  не змінені, подальший текст − це перероблені інші біблійні глави.

Louis Armstrong вдалось зробити з релігійного канону афроамериканців  справжній хіт. Він, як митець Мікеланджело, просто взяв шмат основного тексту і вишуканими рухами відсік все зайве, подарувавши світу довершений варіант «Go down Moses» з незмінним лейтмотивом «let my people go».

Підготувала Олеся Товт

Top