Ви тут
Головна > Техно > Про комп’ютерні монітори. TN-матриці

Про комп’ютерні монітори. TN-матриці

TN + film (Twisted Nematic + film), чи просто TN – найстаріший і недорогий у виробництві тип матриць, характеризується мінімальним часом відклику, скромною передачею кольору, невеликими кутами огляду з помітним спотворенням кольорів при зміні кута спостереження (особливо по вертикалі), а також невисокою контрастністю.

Утім, технології не стоять на місці і усі вищеописані недоліки даного типу матриць за допомогою рзноманітних технологій (про які фірми виготовлювачі заявляють на повний голос, але не пояснють принципу їх роботи) або усунуті або зведені до мінімуму. LCD-монітори з матрицями типу TN добре підходять для роботи в інтернеті, з офісними програмами (переважно – текстовими). Можна на них дивитися і фільми, але тільки на самоті – при груповому перегляді будуть позначатися обмежені кути огляду.

Основним їхнім плюсом є мінімайльний час відгуку (про який поговоримо згодом), тому ці матриці якнайкраще підходять для динамічних 3D-ігор. Таким чином, монітори з такими матрицями ми і рекомендуємо для пересічного домашнього користувача.

У матрицях TN кристали розташовані паралельно площині екрану, а верхній і нижній шар кристалів повернені перпендикулярно відносно один одного. Всі інші «скручені» по спіралі. Таким чином, все пропущене світло так само скручується і безперешкодно проходить через зовнішню поляризуючу плівку. Отже у вимкненому стані клітинка TN матриці світиться, а при подачі напруги кристали поступово прокручуються. Чим вище напруга, тим більше кристалів розвертається, і тим менше проходить світла. Як тільки всі кристали розвернуться паралельно світловому потоку, клітинка «закривається».

Для TN матриць добитися ідеально чорного кольору дуже важко. Головна проблема TN матриць полягає в неузгодженості повороту кристалів: одні вже повернуті повністю, інші лише почали обертатися. Через це відбувається розсіювання світлового потоку і, кінець кінцем, картинка під різними кутами виглядає не однаково.

Як вже зазначалось, кристали в TN-матрицях просторово зорієнтовані, але немають жорсткої структури, тому й легко піддаються впливу ззовні. Саме цим пояснюється таке явище як “биті пікселі”, тобто кристали не піддаються контролю, застряють в певному положенні, в наслідок чого клітинка або повністю відкрита або пропускає світло лише під певним кутом і піксель постійно світиться певним кольором.

Top