Ви тут
Головна > Світ > Про лівосторонній і правосторонній рух

Про лівосторонній і правосторонній рух

В більшості країн світу, і в Україні в тому числі, рух є правостороннім. Проте існує ряд країн і з лівостороннім рухом. Це передусім Великобританія, а також країни, які колись були її колоніями. До сьогодні лівостороннього руху дотримуються в Ірландії, Австралії, Японії, Сінгапурі, ПАР, Новій Зеландії, а також ряді африканських держав.

Існує кілька версій, які пояснюють, чому в Британії лівосторонній рух. Відомо, що це острівна держава, яка пов’язана з рештою світу тільки морськими шляхами, тому в країні активно розвивалося судноплавство. Для того щоб упорядкувати рух суден було видано указ, за яким кораблі зобов’язані були триматися лівого боку. Пізніше це правило було запозичене і для автомобільних доріг.

За іншою версією традиція лівостороннього руху виникла за часів кінних возів (знаменитих кебів), кучер зазвичай тримав батіг в правій руці і,пересуваючись по правій стороні, обов’язково б зачіпав пішоходів. Тому екіпажі могли їздити тільки по лівій стороні.

Правосторонній рух виник в Європі ще в середньовіччі, коли по дорогах між поселеннями їздили не автомобілі, а вершники на конях. Майже усі вони мали зброю. Щоб захиститися у випадку раптового нападу у лівій руці вершники тримали щит, тому і трималися вони правого боку.

За іншою версією появи правостороннього руху, щоб кінні вози могли розминутися, легше було направляти екіпаж на узбіччя праворуч, натягаючи віжки правою рукою, яка у більшості людей більш розвинена.

На перших автомобілях в більшості випадків кермо знаходилось з «неправильного» для нас правого боку. Причому не залежно від того чи рух був правостороннім чи лівостороннмім. Це робилося для того, щоб водій міг краще бачити машину, яку він обганяє. Крім того, при такому розташуванні керма водій міг виходити з машини прямо на тротуар, а не на проїжджу частину. Першим масовим автомобілем з «правильним» кермом був знаменитий Ford T.

Top