Ви тут
Головна > Світ > Релігійний туризм в Україні

Релігійний туризм в Україні

Релігійний туризм в Україні тільки набирає обертів популярності, однак традиції паломництва не чужі для українців, то ж бодай один раз у житті наші співвітчизники вирушають у святі місця по душевний спокій, а спонукає їх як до паломництва, так і до релігійного туризму екскурсійної спрямованості, бажання зцілитися, помолитися за рідних і близьких, знайти благодать тощо.

Експерти туристичної галузі давно підмітили, що побожність населення і багатство української землі та пам´ятки християнства доби Київської Русі спонукатимуть релігійний туризм екскурсійного напрямку до подальшого розвитку, а традиції паломництва − до відродження, тим більше, що віряни дедалі частіше прямують не тільки до культових споруд, а й шукають духовний спокій біля об’єктів природного походження − джерел, скель, лісів та озер.

Почаївська лавра

Кількість туристів, охочих відвідати духовні і святі місця України, щорічно зростає на 10-15% і це далеко не межа, адже у складні часи людству характерна ревність у вірі. Поміж переліком маршрутів до сакральних християнських святинь помітно вирізняється подорож до Кременецького району Тернопільської області у місто Почаїв.

Бодай один раз на рік багато хто вирушає до Почаївської лаври по духовний спокій, щоб прикластися до святинь релігійного центру українського православ’я – вiдбитку ступнi Божої Матерi, чудотворної iкони Матерi Божої, мощiв преосвященного Йова, джерела з цiлющою водою. Принагідно варто зазначити, що до Почаївської Лаври щоріч з´їжджаються віряни не тільки з України, а й з усього світу.

Свято-Успенська Києво-Печерська лавра

Почаївська лавра і натепер залишається найбільшою православною святинею волинської землі і другою в країні, опісля Києво-Печерської лаври, тож є популярним місцем для релігійного туризму. Національна святиня українського етносу, Свято-Успенська Києво-Печерська лавра, що має майже тисячолітню історію, у статусі об´єкту паломництва перебуває з кінця ХІ ст. Цій духовній споруді, власне, і приписують започаткування релігійного туризму в Україні, оскільки, приймаючи десятки тисяч богомольців, у Лаврі іще з у ХІХ ст. відпрацьовано і систему їх обслуговування.

Зараз мільйони релігійних туристів щоріч поспішають у головний храм Лаври, Успенський собор, аби вклонитися чудотворній іконі Успіння Божої Матері, яка завдяки грецьким майстрам потрапила у Київ у 1073 році. Варто зазначити, що паломництво до Києво-Печерської лаври почало відновлюватись з XIV ст. завдяки відкриттю мощів святителів і монахів у печерах, а особливе зростання паломницького потоку відзначено з відбудовою Успенського, Софійського, Михайлівського соборів, Десятинної церкви.

Окрім християнських цінностей, Києво-Печерська лавра стала головним рушієм поширення духовності, культури, освіти в історії України і, разом із Софійським собором, внесена до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО і лідирує у списку 7 чудес України.

Собор Зарваницької Божої Матері

На благодатній землі Тернопілля, окрім осередку православ´я Почаївської Лаври, розвивається духовний центр греко-католицької церкви і прекрасний об’єкт релігійного туризму – Собор Зарваницької Божої Матері у Зарваниці Теребовлянського району Тернопільської області. За повір´ям, Діву Марію тут бачили вперше у 1240 році. Тут залишив по собі згадки Папа Римський Іван Павло II − саме перед образом Матері Божої Зарваницької з цієї лаври, який спеціально привозили до Києва, він надсилав свої молитви під час візиту в Україну.

Манявський скит

Тисячі прочан щоріч з’їжджаються до пам’ятки архітектури XVII ст. у Богородчанському районі Івано-Франківщини, Манявського скиту, що крім архітектурної краси і багатства історії, дарує відвідувачам духовний спокій. Цей православний аскетичний чоловічий монастир у 1606 році заснував Йов Княгиницький, а ще наряду із релігійною, у давнину він виконував і фортифікаційну функцію. Вірники впевнені, що вода у джерелі Блаженного каменя в Манявському скиті є цілющою.

Миколаївський храм

Чимало святинь, які укріплюють віру християн східного обряду, знаходяться у Миколаївському храмі в селі Кулевча на Одещині. Це мироточивий хрест, списки Казанської та Іверської ікон Божої матері та інші, вклонитися яким щоріч прибувають тисячі вірян зі всієї країни.

Умань

Згадуючи напрями релігійного туризму, не слід забувати про Умань, адже раз на рік це місто перетворюється на центр паломництва хасидів усього світу. Тут похований духовний лідер брацлавських хасидів Ребе Нахман, вклонитися якому і відзначити Рош-га-Шана, єврейський Новий рік щоріч у вересні з´їзжаються до 30 тисяч іудейських прочан.

То ж завдяки історичним передумовам і географічному розташуванню наша країна знаходиться на перехресті паломницьких шляхів не тільки християнського світу, а також несе горде звання джерела духовного розвитку європейського континенту з часів існування Київської Русі. Саме тому паломництво і релігійний туризм в Україні тісно пов´язані із науковим туризмом релігійного напрямку, а численні храми, Собори і Лаври на українській землі є не тільки об´єктами святості, а й культурною спадщиною, до якої не вщухає інтерес.

Підготувала Олеся Товт

Top