Ви тут
Головна > Світ > Рослини мають емоції? Ефект Бакстера

Рослини мають емоції? Ефект Бакстера

BaksterНауковцям частенько доводиться вибачатись одне перед одним. Мабуть, що і в майбутньому послідовникам теж доведеться просити вибачення і визнавати правоту попередників, а світилам науки, що відстоюють протилежні точки зору, визнавати правоту опонентів. Можливо, фрази на кшталт «вибач будь ласка, я був не правий» і не звучать дослівно з вуст вчених, але визнання вірності теорії, яку раніше піддавали нещадній критиці, це майже зізнання у хибності власних обвинувачень і прохання вибачити.

Коли Тоні Труевас, академік Единбурзького університету, заявив, що рослини володіють інтелектом, мають хист до обчислення і здатні спрогнозувати катаклізми, а далі його теорії уподобали шпальти авторитетних ЗМІ, зокрема The Herald, колеги не сприймали досліджень і доказів Труеваса належно. Не минулось і без жорсткої критики.

Але вже у березні 2012 року дослідники майже погодились із одним із першопрохідців теорії біокомунікації, яка багато в чому збігалась із результатами дослідження революціонера у світі біології Кліва Бакстера, який, між іншим, був головою Дослідницького комітету Академії криміналістичних наук. У його теорії сучасники також не вірили.

У 1966 році шляхом експериментів науковець вивів твердження, що рослини реагують на його думки, стають своєрідними біодатчиками відчуттів людей. Першою Бакстеру «відповіла» рослина Драцена Масенджиана. Кажуть, вона й досі знаходиться в лабораторії вченого, досягши неймовірного для цього виду рослин розміру.

Клів Бакстер ставив свої досліди на пристрої-поліграфі, який працював за принципом «детектора брехні», замірюючи реакцію рослини на гарячі воду та повітря, крижаний холод, самотність, радісні моменти тощо. Наукова робота Бакстера сповнена цікавих досліджень і неочікуваних результатів. Кажуть, одного разу під час дослідів Бакстер порізав палець, а рослина миттєво відреагувала на біль людини втратою живих клітин, тобто виявила ознаки співчуття.

Так само представники флори «співчували» представникам морської фауни. У ході одного із експериментів креветок занурювали й окріп, у той же час датчики, прикріплені до рослин, фіксували сплеск «емоцій» у філодендронів. Чимало загадок біокомунікації Клів Бакстер привідкрив у книзі «Первинне сприйняття. Біокомунікація з рослинами, продуктами харчування та людськими клітинами», яка вийшла друком у США у 2003 році. А ще у вченого з’явилось чимало послідовників в Європі, у США та на Сході.

Тобто, заняття поки що недостатньо відомою формою обміну інформації захопили вчений світ, а пересічні громадяни схильні погоджуватись із тим, що рослини вміють радіти, відчувати біль і розмовляти між собою.

Підготувала Олеся Товт

Top