Ви тут
Головна > Техно > Що таке астролябія

Що таке астролябія

астролябіяАстролябія була створена більше двох тисяч років тому, коли Земля вважалась центром Всесвіту. Астролябію часто називають першим комп’ютером, і хоча з цим твердженням можна посперечатися. Та в одному сумніватися точно не варто: астролябія – це річ з невичерпною загадковістю і красою.

Так в чому ж полягає призначення астролябії і наскільки вона була корисна для наших предків? По-перше, це пристрій, що допомагає визначити час – астролябія вираховує час виходячи з позиції Сонця і зірок на небі. Як на комп’ютері: ви вводите інформацію і отримуєте результат. Як правило, астролябії виробляли з жовтої міді. Цей прилад зазвичай був усього 15 сантиметрів у діаметрі, проте бували й більші моделі.

На циферблаті астролябії зображено небо з 20 найбільш яскравими зірками. Одне з перших питань, яке виникає щодо астролябії – якщо наші предки вважали, що Земля є центром Всесвіту, як вони ставилися до того, що Сонце є центром Сонячної системи? Крім усього іншого, предки знали відносні розміри Землі і Сонця, а також відстань між ними. Грунтуючись на тому, що ми бачимо на власні очі, між Сонячною системою, в центрі якої знаходиться Сонце і тієї, центром якої імовірно є Земля, немає жодної різниці – навіть якщо дотримуватися законів математики.

Безліч астрономічних проблем, багато з яких так само прості, як визначення часу доби, можна було вирішити за допомогою астролябії. Також вона може вказувати напрямки: астролябія була безцінним атрибутом мусульманських вчених, оскільки з її допомогою вони змогли розробити напрямок у Мекку.

Точно описувати процес роботи астролябії було б безглуздо – краще всього, якщо ви побачите це на власні очі.астролябия

Астролябія була одним із основних астрономічних пристроїв аж до пізнього Середньовіччя. Протягом століть було винайдено декілька видів астролябії, найстандартніша – де небесна сфера була спроектована на рівні екватора. Закони такої проекції були добре відомі до 150 року до н.е., але вважалося, що перша функціонуюча астролябія такого виду була винайдена через кілька століть після того, як з’явилася теорія. Безумовно, те, що ми розуміємо під словом «астролябія» було стандартним інструментом астрономів до 400 р. н.е.

Top