Ви тут
Головна > Світ > Що таке інформаційна війна?

Що таке інформаційна війна?

infowar01«Хто володіє інформацією, той володіє світом»…Чи знав засновник династії підприємців Майєр Амшель Бауер (Ротшильд), автор відомої цитати, що у XXI столітті його влучні слова перетворяться на основоположне кредо імперіалістичних загарбників? Чи здогадувався британський прем´єр Вінстон Черчилль, використовуючи ці слова у своїй промові, що мине кілька десятків років і поряд із отримуванням оперативних й достовірних даних, людство охоче займеться їх перекручуванням заради відбілювання іміджу цілих держав і виправдання одноосібних імперських амбіцій? Сьогодні ми поговоримо про інформаційні війни.

Останні події свідчать, що правдивість інформації щодо подій у світі та передумов їх виникнення втрачає цінність, натомість головним завданням інформаційних технологів стало розробляння методів маніпулювання масами. Історія довела, що спільноту достатньо запевнити у достовірності викривленої реальності, а далі вже ця сформована пропаганда викличе масовий психоз і змусить людей роздмухати полум´я, там де й не горіло ніколи.

Натомість державі, яка виступає у ролі загарбника або агресора, інформаційні атаки дозволяють підтримувати власний нібито позитивний образ як на міжнародній арені, так і в очах власних громадян, заразом дискредитуючи супротивника. «Істинно тотальна війна − це війна за допомогою інформації» − впевнений американський дослідник М. Маклюен, який ще 30 років тому помітив, що економічні зв’язки і відносини поволі перетворюються не в обмін товару, а в обмін знаннями, то ж засобам масової комунікації під силу збагатити суспільство.

Порозуміло, що таке явище як інформаційна війна і супутній їй термін «інформаційний агресор» міг з’явитись тільки після технічного виникнення ЗМІ і можливості швидко розповсюджувати звістки. Втім, іще до появи радіо, телебачення та інтернету, спроби дискредитувати суперника і за допомогою інформаційних ударів побороти його, згадуються у біблійній легенді про Гедеона, у описі подій давнього Риму, у хронології й гаслах війн з єретиками епохи феодалізму тощо.

Разом із ознаками масовості пресі (надалі − радіо та телебаченню) були делеговані потужні важелі ведення інформаційної війни, особливо у тих країнах, де державний апарат повністю контролює ЗМІ та регламентує інтернет. Таким чином у соцмережах та онлайн-виданнях, через радіопрограми, публікації в пресі та телесюжети, у мозку громадян формується штучна реальність, за допомогою якої погляди людей скеровуються у вигідному напрямку.vijna

Елементом ведення інформаційної війни може бути як приховування інформації, спотворення фактів і маніпуляція ними, так і відверта брехня, при чому, як свідчить згорьований досвід нацистського майстра пропаганди Йосифа Геббельса, чим неймовірніша брехня, тим швидше у неї повірять.

Найгірше, що інформаційно сфальшована підвалина може стати не тільки приводом для міждержавного військового втручання, як це сталося у 30-ті роки із Німеччиною, а й убезпечити країну-агресора від реакції та відсічі з боку світового товариства.

Поряд із методами «гібридної війни» під час анексії українського Криму, а кількома роками раніше і захопленні території Грузії, Російська Федерація розвернула і інформаційні баталії через ЗМІ, інтернет та соцмережі.

Так, у 2008 році разом із застосуванням воєнної сили в Грузії Москва наносила і інформаційні удари, при чому била по двом фронтам, дискредитуючи супротивника і виправдовуючи перед власними громадянами величезні витрати на оборонний сектор. За аналогічним сценарієм зараз розгортаються події на українському сході, щоправда, йдеться про повзуче, а не пряме військове втручання, натомість у медіапросторі проводиться масована дискредитація українського уряду, армії та політичних сил, розпалюється міжнаціональна ворожнеча.

Експерти пророчать інформаційній війні, подекуди називаючи її гібридною, усталене майбутнє, прямо говорячи, що засади її ведення розробляють вишколені політичні піартехнологи і саме цей тип маніпулювання свідомістю людей буде доповнюватись, а подекуди і ставати першопричиною фізичного протистояння на планеті у XXI столітті.

Аби забезпечити собі інформаційну безпеку та, у разі чого, перемогу у «гібридних війнах» проти зовнішнього ворога, країна, у першу чергу, має поетапно та зважено впроваджувати мудру внутрішню інформаційну політику, спрямовану на відродження в громадян національної ідентичності та свідомості, засновану на вихованні патріотизму та любові до своєї Батьківщини.

Top