Ви тут
Головна > Світ > Що таке стартап?

Що таке стартап?

startupКожен рік збагачує людей новими знаннями, а докупи щоріч у світі з’являється десятки тисяч нових слів-неологізмів. Термін «стартап» з’явився у вжитку українців не так давно. Хтось ним вже вільно оперує, але для більшості людей, особливо далеких від бізнесу і нових технологій, це слово досі залишається незрозумілим й незнайомим.

Загалом, так говорять про нове підприємство, компанію, товариство, яке ще не є сталими на ринку, а діяльність таких утворень переважно поширена у галузі IT. Втім, інтернет-технологіями стартапи не обмежуються, та логічно, що у цій сфері їх найбільше, недарма ж сьогодення ще називають зірковим часом IT-технологій і усіляко їх розвивають.

Порівняно модерний для нас термін «стартап» далеко не новий для США, де він з’явився у 1939 році, коли студенти Стенфордського університету Девід Паккард та Уільям Хьюлетт, мріючи про успіх і започатковуючи власний проект, почали називати його start-up. Назву перейняла решта новаторів, а зусилля двох студентів почали приносити плоди у вигляді успішної компанії Hewlett Packard.startup_

То ж, сама приставка «старт» підказує, що проект або щойно започатковано, або він тільки на стадії розробки, та це зовсім не означає, що задум назавжди залишиться «гаражним» (ще один неологізм), радше навпаки, із перших кроків реалізації ідея обіцяє гарантований успіх і прибутки.

На початковій стадії «стартап» у свій час перебували такі сучасні інтернет-гіганти, як PayPal, Apple, Microsoft, Google. Треба сказати, що основою чергового стартапу зазвичай є оригінальна, навіть революційна ідея, яку до ініціатора-засновника ще ніхто не втілював у життя. Такі інновації називають глобальними, але буває й так, що запропонована технологія відома в багатьох країнах, а купка ентузіастів-новаторів на умовах «стартапу» впроваджує її в життя в своїй країні.

У такому разі мова йде про локальний стартап. На завершення 2013 року експерти проаналізували стартап сегмент в Україні, особливістю якого є поки що закритість інформації. Але знавці констатували: кількість оборудок стартап в Україні щоріч тільки зростає, і, не відкидаючи важливої ролі мікро-інвестуваня, два десятки договорів вже входять в раунд А, тобто суми угод обчислюються від 1 до 3 млн доларів.

Підготувала Олеся Товт

Top