Ви тут
Головна > Світ > Способи друку у поліграфії

Способи друку у поліграфії

Нам часто доводиться чути про високий та глибокий способи друку, але мало де пояснюються основні відмінності між цими поліграфічними поняттями.

Високий друк – це один із найбільш відомих способів друку з металевих форм, який надзвичайно рідко використовується у наш час (цей спосіб був винайдений Йоганном Гутенбергом). Характеризується він спосіб тим, що елементи, які формують відбиток, знаходяться вище, ніж пробільні елементи. Цей спосіб інколи використовують для видання з великим тиражем, що містять суто текст.

Спосіб високого друку був поширений у поліграфії до появи нових способів. Високим способом свого часу друкувалася величезна кількість видань – книг, журналів, бланків, ілюстрацій тощо. Універсальність цього способу друку є його сильною стороною, проте цей спосіб має і ряд негативних факторів – друкарські форми виготовити надзвичайно складно, а при чисельному тиражуванні необхідне повторне виготовлення цих форм.

Глибокий друк – це один із основних способів друку, що був винайдений у кінці минулого століття чеським художником Карелом Кличем. Його основними ознаками є те, що елементи, які дають відбиток, заглиблені щодо до пробільних елементів. Сучасний промисловий спосіб глибокого друку називається ракельний глибокий друк (ракель – це сталевий ніж, яким перед друкуванням зчищають фарбу з поверхні друкарської форми).

Цей чудово підходить для відтворення фотографій, однак текст виходить не надто чітким, тому глибокий друк найчастіше використовується для видань з великою кількістю ілюстрацій та порівняно невеликою кількістю тексту (альбоми з фотографіями, ілюстровані журнали тощо).

Плоский друк – один з видів друку, особливість якого в тому, що друковані елементи в формі для друку знаходяться на одній поверхні з елементами, що не друкуються. Існують такі способи плоского друку: літографія, фототипія, офсетний друк.

Літографічний спосіб – вже давно застарілий вид плоского друку. Друкарська форма для літографії виготовлялася або з літографського каменю, або на металевій пластинці. Фототипія дозволяє відтворювати зoбраження з різноманітними відтінками (з перехoдом від більш блідих відтінків до яскравих кольорів). Друкарська фoрма для фототипії виготовляється на скляній пластині, що вкрита світлочутливими елементами.

Останнім часом досить інтенсивно розвивається офсетний друк, що в першу чергу пов’язано з винаходом високопромислових друкарських машин, поліпшенням рівня механізації, а також автоматизації друкарського процесу, створенням високоякісних матеріалів.

Top