Ви тут
Головна > Лайфстайл > Система освіти в США. Школа

Система освіти в США. Школа

navchannija-v-shaСкільки у світі країн, стільки й випрацьовано систем освіти. Деякі з них схожі між собою, але є й такі, що кардинально відрізняються одна від одної. Все залежить від народу, що заселяє державу, традицій, менталітету, укладу і устрою суспільного життя. Сьогодні ми поговоримо про систему освіти в США.

Навчання за правилами, і нормами, які для нас незвичні, можуть здаватись навіть неприйнятними, одначе почерпнути щось корисне в іноземців буде не зайвим. Приміром, у США стандарти освіти і навчальні програми у різних штатах можуть не співпадати. Навіть вік, із якого школярів приймають до закладу, варіюється. Є школи в які приймають з 6 років, а такі, де діти починають навчанні у 7.

Початок і завершення навчального року, періоди канікул теж можуть починатись і завершуватись із різницею у кілька днів або тижнів. Одне спільне правило існує: американські діти навчаються у державних закладах за місцем проживання, дитину можуть прийняти до школи в іншому районі, якщо заклад приватний.

Загалом, більше 80% шкіл в США − державні заклади. На освіту одного учня Америка витрачає близько 8,5 тисяч доларів. Багатьма приватними закладами навчання опікуються спеціальні фонди, самі батьки або релігійна громада. Задоволення вчити дитину у приватній школі може коштувати батькам від 10 до 30 тис. доларів і більше.usa-school

Якщо в українських містах звично називати навчальні заклади за номерами, то у Штатах школам присвоюють назви за місцем розташування або називають їх на честь відомих людей чи засновників.

Загальнодержавні правила системи освіти США схожі із українськими у поділі на три ступені навчання. Початкові класи − це Еlementary school, середня ланка називається Мiddle school, а вища − Нigh school. У деяких штатах Мiddle school та Нigh school можуть об’єднати, втім, залишаючи поділ на ступені.

В окремих корпусах Junior High school навчаються 6-ті,7-мі та 8-мі класи, в Senior High school – 9ті-12ті класи. При деяких школах може діяти підготовчий клас Preschool, який e нас ще називають нульовим. Як правило, клас у Еlementary school веде один вчитель, тобто він викладає усі предмети. Розподіл за профілями починається із середньої ланки, тобто вже у Middle School кожен предмет викладає окремий вчитель.

Спільними для усіх американських середніх шкіл є вивчення англійської мови, математики, природничих та суспільних наук, але у різних закладах може бути різна кількість годин на тиждень з цих предметів. Цікавими є уроки з фізкультури, які радше нагадують заняття у спортивних секціях за бажанням школярів. Учням доводиться складати тест з фізичної підготовки, якщо їм кортить потрапити до бейсбольної чи футбольної команди, серйозно займатись баскетболом чи регбі.

Якщо дитина не пройшла випробовування, то отримуватиме загальну фізкультурну підготовку. Зазвичай, уподобавши той чи інший напрям навчання у Middle School, маленькі американці продовжують його і у High school, які радше нагадують коледж. Це головна і визначальна ланка системи освіти США.

Вважається, що навчаючись у High school дитина, а це вже підліток, не тільки отримує базу знань, але й формує особистість і визначається із планами на майбутнє. Молодь обирає перелік предметів, які до вподоби або знання яких може знадобитись у подальшому житті, вступі в університет. Нерідко батьки прагнуть, аби їх чада навчались у спеціалізованих High School з мистецьким чи математичним ухилом, але задля того, аби потрапити у профільний заклад, треба складати відповідні тести.

Оцінювання знань в американській школі  проводиться за бальною системою, але існує і поділ за літерами А, В, С і D. Категорія А − найвища, далі знання оцінюються по низхідній. Відповідно, чим менше балів, тим менш успішний учень і навпаки, але вчителі також враховують і активність школяра протягом усього періоду навчання, неабияку увагу приділяють відвідуваності.

Якщо американський школяр має багато прогулів, то йому доводиться надолужувати згаяне на канікулах. Щодо матеріальної бази закладу, то зазвичай в американських школах не бракує підручників, комп’ютерних класів і спортзалів. Діють гуртки, спортивні секції, усілякі оркестри.

В High school нерідко є власна радіоточка і шкільна телестудія. Власне, на творчості і розвитку задатків учнів американські школи орієнтовані від початкової до кінцевої ланки. В якості самостійного завдання діти працюють над власними проектами (індивідуальними чи груповими), проводять розробки і дослідження на рівні початківців-науковців. До навчального і виховного процесу вчителі активно залучають і батьків маленьких американців.

Учні американських шкіл також займаються у клубах, відстоюють свої права і позицію у шкільній раді, а багатьом з них вдається ще й працювати або після уроків або протягом вихідних чи канікул. Особливо це стосується підлітків у High school, а це може свідчити про те, що на завершення навчання у школі юні американці стають більш-менш підготованими до дорослого самостійного життя.

Підготувала Олеся Товт

Top