Ви тут
Головна > Світ > Трипільська культура. Побут і традиції

Трипільська культура. Побут і традиції

trypilska-kylturaАрхеологічна культура, знана нами як трипільська, бо походить від стародавньої назви села Трипілля на Київщині, виникла в добу неоліту, розвивалась, захоплюючи енеоліт, бронзову і залізну доби, і набула найбільшого розквіту між 5500 та 2750 роками до н. е., розтягнувшись на понад 35 тис. км поміж Карпатами та Дніпром, на територіях сучасних України, Молдови та Румунії.

Звідки прийшли трипільці

Походження трипільців достеменно не з’ясовано, однак відомо, що ця культура розвивалась в три етапи — ранній, середній та пізній. Більшість археологів схиляються до думки, що основу ранньої трипільської культури склали південні землеробсько-скотарські племена балканського походження, які, однак, поширюючись на схід, охоплювали поволі елементи місцевих неолітичних та неолітичних культур.

Пам’ятки трипільської культури

В Україні виявлено понад тисячу пам’яток трипільської культури. Залишки трипільської культури відкрито в 38-ох селах Київщини, 25-ох Поділля і в 20-ох селах Західної України. Завдяки археологічному доробку, можна скласти доволі точне уявлення про побут і багатогранну та самобутню культуру трипільців. Вони були хліборобами і скотарями, а землеробство є типовим для осілого місцевого населення.trypillia

Трипільці засівали свої поля пшеницею, ячменем, просом, бобовими, розводили худобу, свиней, овець, кіз, коней. Археологічні знахідки довели, що трипільці були вправними ремісниками, особливо уподобавши кушнірство, прядіння і ткацтво, але найвищих щаблів трипільці сягли у кераміці. Трипільці виробляли столовий і припасовий посуд.

Перший був пишно оздоблений мальованою орнаментикою. Також посуд трипільці використовували для обрядових потреб, оскільки виробляли кераміку у формі жіночих фігур, що були пов’язані з культом родючості і шануванням духів предків. Селища цієї культури розташовувалися на високих рівнинах і виникали не хаотично, бо мали чітке планування.

Побут трипільців

Свої наземні житла трипільці мазали глиною, а за центр оселі правили вівтар-жертовник. У багатьох трипільських оселях шукачі скарбів культури знайшли ці жертовники, які були зведені у формі хреста і прикрашені концентричними колами. Довкола центру жертовника на підвищенні розташовувались різні фігурки, у тому числі й схожі на людину.

Трипільці були, певно, найдавнішими демократами, оскільки вже на той час існувала конфедерація племінних союзів, також укладались військові загони. Маючи вищі форми громадського життя, трипільці жили великими родовими групами, які об’єднувала жінка-матір, тож трипільці практикували матріархат, але поволі із розвитком їх культура набула ознак патріархату.

Чому зникла трипільська культура?

Що стало причиною кінця трипільської культури, що її вважають основою української, достеменно не відомо. З приводу цього є кілька гіпотез, як включають порушення екологічного балансу, похолодання, внутрішні протиріччя, експансія прибулих на землі Трипілля племен тощо. Однак нащадки трипільців справно бережуть пам´ять про пращурів, вивчаючи трипільську культури в школах, досліджуючи її на поглибленому рівні і популяризуючи її в доступний для молодих спосіб.

Фестиваль “Трипільське коло”

Приміром, ось вже кілька років наприкінці червня в місті Ржищеві на дніпровських схилах Київщини друзів збирає Міжнародний еко-культурний фестиваль «Трипільське коло».

Цьогорічна тематика події присвячена стихії землі, а гасло фестивалю «Збережемо землю – збережемо рід» тільки підкреслює спрямування. На «Трипільському колі» звично слідувати світоглядним напрямкам, таким як екологія спілкування, здоровий спосіб життя, піклування про чистоту довкілля, усвідомлення значення давньої унікальної Трипільської культури, яка існувала на території України більше VI тис. років тому і залишила свій слід і до наших днів.

Підготувала Олеся Товт

Top