Ви тут
Головна > Лайфстайл > Цікаве про Альфонса Муху

Цікаве про Альфонса Муху

Alfons_MuchaМистецький «стиль Мухи» знавці прекрасного впізнають з-поміж інших течій як в архітектурі, живописі, так і в малих декоративних формах, але далекі від точних відомостей і хронологій арт-простору дуже мало знають про чеського художника, який і дав старт цьому напряму і став символом живопису «золотого» (кінець) і «срібного» віків.

Альфонса Муху, який народився 24 липня 1860 року в м. Іванчиці, а це в Моравії, вважають французом, оскільки чимало років він провів у цій країні і безліч його робіт присвячено життю Франції. Першими успішними роботи Мухи стали афіші для вистав театрів «Ренесанс» та паризького Сари Бернар.

Творіння Альфонса настільки сподобались, що з ним було укладено контракт на 6 років. Художник вміло доклав і дизайнерські вміння: сукні й ювелірні прикраси для сцени було створено за його ескізами. Поволі митцю вдалося висунутись на перший фланг тогочасних рекламістів. Богема знала, що якщо в журналі чи на плакаті видруковано фігуру або ж голову дами, яку оточувала розкіш та томність, строкатий орнамент − пензля доклав Альфонс Муха.

Він показав себе і в архітектурних проектах, задум широко втілено у декоративному розписі павільйону Боснії та Герцеговини, що його презентували на Всесвітній виставці в Парижі. Усі дизайнерські проекти, а це килими, меблі, панно, вітражі, забрано в альбомі «Декоративні документи», датованому 1901 роком. Вінець творчих потуг Альфонса Мухи − монументальний цикл «Слов’янська епопея». Митець подарував свій монументальний цикл чеському народу і столиці, Празі, зокрема, але критики не витримав, успішним проект не назвали.alfons-mucha

Але чехи згодом виправились і дарували визнання дорученням виготовити перші чехословацькі поштові марки, грошові знаки і державний герб. Над цим доробком Муха працював після проголошення у 1918 році Республіки. Втілення епохи від Мухи «art nouveau» прославили основоположника, однак комерціалізація доробків стала зворотною стороною успіху й генія.

Втім, зараз, споглядаючи яскраві графічні серії, створені Альфонсом Мухою, а це «Пори року», «Квіти», «Місяці», ми називаємо їх арт-постерами, не занурюючись у засади моралі мистецтва часів кінця 1800-тих. «Стиль Мухи» у наші дні набув купу французьких синонімів, як-то «модерн», «югендстиль», «сецесьон», але в оману нас вже не ввести − крім роботи в Парижі народився в Моравії, працював на славу Чехії, то ж Східна Європа може пишатись своїм сином.

Підготувала Олеся Товт

Top