Ви тут
Головна > Світ > Цікаве про алмази

Цікаве про алмази

Вони заворожували око усіх без винятку багато тисячоліть, через них спалахували війни, ними обдаровували сильних світу цього… Сьогодні ми поговоримо про чи не найдорожчі дорогоцінні камені – алмази.

Неймовірно, але алмаз повність складається з вуглецю і є єдиним дорогоцінним каменем, що має у своєму складі лише один елемент. З вуглецю також складається кам’яне вугілля та графіт. За спеціальною шкалою для вимірювання твердості матеріалів (шкала Мосса), графіт має 1 бал, в той час як алмаз – 10! Цей факт вчені пояснюють різним просторовим розташуванням атомів вуглецю у цих мінералах.

Ці неймовірно блискучі та тверді камінці завжди залишатимуться у ціні, адже вони були сформовані аж кілька мільярдів років тому! Тоді у надрах Землі панувала значно вища температура, аніж зараз і в процесі вистигання рідкі гірські породи підходили ближче до земної поверхні під дією тиску. Саме тоді й утворилися специфічні кристалічні утворення, серед яких були й алмази.

Як же видобувають алмази? Алмази виносяться на поверхню магмою під час вулканічних вивержень, при цьому утворюючи корінні алмазні джерела – кімберлітові трубки. На сьогодні на всій планеті віднайдено тисячі таких трубок, але лише кілька десятків з них мають промислове значення для алмазного видобутку.


У різні часи різні країни були лідерами з алмазного видобутку. Приміром, в Індії тривалий час видобували камені з алмазних розсипів – вторинних алмазних джерел. Але до 18 сторіччя індійські джерела вичерпались і ця країна втратила свою першість. У Бразилії розсипи були відкриті у 1725 році і Бразилія стала алмазним лідером на ціле сторіччя.

З 1867 року алмазна лихоманка розпочалася в Африці, де у Південній Африці був вперше знайдений алмаз на березі однієї з тамтешніх річок.

До речі, алмази є не лише на Землі, але у Всесвіті. У 2004 році був помічений алмаз, що важив кілька трильйонів карат! За словами вчених, колись він був ядром згаслої зірки.

Top