Ви тут
Головна > Світ > Цікаве про атмосферу

Цікаве про атмосферу

atmosphereАтмосфера − повітряна оболонка планети Земля, що має такі складові: азот його масова частка складає 78,084 %,  кисень − 20,946 % і аргон − 0,934 %. Блакитна одежина нашої домівки має декілька шарів на різних висотах: тропосфера, стратосфера, мезосфера, термосфера, екзосфера.

І з кожним наступним шаром масова частка кисню зменшується, і в останньому − екзосфері − його близько 0.01%. Тож, у верхніх шарах існування живих організмів неможливе. Так вважали до 21 століття, але виявлення бактерій у верхній атмосфері поклали край цьому твердженню.

Для чого слугує атмосфера? Як банально це не звучало, але без цієї оболонки наше життя важко уявити. Погодьтеся, ми не можемо прожити, не дихаючи, і хвилини!  Також, саме завдяки атмосфері метеорити  з космосу не долітають до землі і не завдають нам нищівної шкоди. Хоча бувають і винятки  (нещодавній Челябінський метеорит).

Гази, які містяться в шарах − джерела фотосинтезу, і як результат − кисню в повітрі. Також, наявність атмосфери гарантує тепло і вологу, регуляцію температур і їх коливань, природних процесів та явищ. Тож, можна сказати, що без атмосфери наша планета була б не пристосована для живих організмів, вона була б як Марс, наприклад.

Ви можете уявити, скільки важить атмосфера? Це аж 5 300 000 000 000 000 тонн!

Атмосфера настільки унікальна, що існує безліч цікавих фактів, які важко зрозуміти і пояснити.  Наприклад, в Єгипті гроза, яка виникає в шарах атмосфери, буває лише один раз на 200 років.

А ви знали, що блискавка корисна, а не тільки знищує дерева і вдаряє струмом людей? Коли утворюється електричний струм, то блискавка притягує до себе вся гази, які циркулюють навколо неї. А коли блискавка досягає землі, то відбувається передача цих газів з ґрунтом, а це як природні добрива для рослин.

Наступний цікавий факт про атмосферу дещо моторошний. Так, на Тихоокеанському узбережжі в Америці, а саме в пустелі Атаками, випадає лише 8 мм опадів на рік. І це призводить до висихання трупів тварин і попередження їхнього загнивання впродовж 30 років.

Ось така унікальна і повторна повітряна оболонка нашої планети, яка саме й відрізняє Землю від всіх інших планет Сонячної системи.

Підготувала Гордієнко Тетяна

Top