Ви тут
Головна > Світ > Цікаве про бойовий гопак

Цікаве про бойовий гопак

hopakЯк нація, яку намагалися знищити останні п`ятсот років, змогла зберегти своє бойове мистецтво? Яке послання приготували для нас козаки у танці? Можливість створити нове покоління борців?

Найймовірніше, бойовий гопак – щоденний комплекс вправ козака. У IX столітті візантійський історик Лев Діакон у «Хроніках» писав, що волхви – це діти сатани, котрі навчилися бойового мистецтва за допомогою танців. Згадавши теорію про виникнення козаків- характерників: характерники – це волхви, яких переслідували після хрещення Русі, можна легко пов`язати ці факти. Також, статуетка, дуже схожа на козаків, танцюючих бойовий гопак, датується VI століттям.

Вперше бойовий гопак досліджував Володимир Пилат. У тисячу дев`ятсот вісімдесят п`ятому році він відкрив школу з дослідження і вивчення бойової культури українського народу та «Галицької Січі». У 1987 року відновлював бойовий гопак, а вже у 1989 році організував І Всеукраїнський з`їзд козацтва у Львові. Школа існує донині, а її філіали  у інших  містах України.

Бойовий гопак суттєво відрізняється від інших видів бойового мистецтва: відсутні блоки, які замінюють затули, перепони, принцип двобою заснований на уникненні ударів супротивника, великий арсенал бойових кроків, стусанів та серійних ударів.

Перший рівень майстерності бойового гопака називається “жовтяк”, другий – “сокіл”, третій – “яструб”; проміжний – “джура”; мистецькі: “козак”, “характерник”, “волхв”.

Ще дещо цікаве про бойовий гопак. Бойового гопака починають вчити вже з чотирьох років. В Південній Кореї у 2001 році пройшов IV Всесвітній фестиваль бойових мистецтв, на якому Україна посіла почесне третє місце.

Цікаво, що у 2002 році відкрили жіночу школу бойового гопака «Асгарда», де дівчата вивчають українське бойове мистецтво, враховуючи  анатомічні особливості тіла жінки.

Гопак – не просто вид бойового мистецтва, це символ України, який об`єднає молодь. Гопаківці, крім традиції, культури та історії рідної країни, гри на інструментах , вивчають і опановують дух козацтва, вони з шаною ставляться до природи, цікавляться, виховують свою душу.

Але кількість учнів таких шкіл постійно коливається і не є великою. Школи бойового гопака  не отримують допомоги від  держави, а спонсорів не так вже і багато, деякі батьки просто не в змозі забезпечити дитину потрібними інвентарем та костюмом, також впливає на кількість учнів і маловідомість шкіл.

Школи бойового гопака є і в Америці, і в Польщі.

Хочу закінчити словами Сергія Демчука: «Бойовий гопак  –  це стиль життя, усвідомлений та окреслений на майбутнє».

Підготувала Шевченко Олена

Top