Ви тут
Головна > Світ > Цікаве про давні цивілізації

Цікаве про давні цивілізації

Звідки походить людина? Що стало поштовхом для виникнення тієї чи іншої цивілізації? Чому, досягнувши піку свого розвитку, цілі общини людей разом із їхніми досягненнями зникають, залишаючи по собі незрозумілі пам’ятки, над розгадкою яких століттями б’ються вчені? Єдиної, бездоганної теорії походження як людини, так і цілих цивілізацій, не існує.

Натомість не бракує легенд про надприродні можливості наших предків, їх космічне походження та зв’язок з інопланетним розумом. Міфи, що здаються напівправдою, тривожать світила науки та письменників-фантастів. Втім, матеріальні підтвердження цивілізацій, існування яких науково доведено, це також суцільна загадка і поле для досліджень ще не одного покоління вчених. Перші центри давніх цивілізації (майя, шумер, тощо) як правило, виникали на берегах річок.

Приблизно з IV ст. до н. е. шумери заснували перші міста-держави в Месопотамії, в долинах рік Тигр та Євфрат і сусідніх районах. Звідки походить цей народ, його мова (а шумери були першою писемною цивілізацією) достеменно не відомо. За однією з теорій, до Месопотамії шумери припливли морем. Інша теорія свідчить, що до прибуття у Месопотамію, шумери жили на рівнині.

Облаштувавшись на гирлах річок, шумери підкорили місто Ереду і стали вважати його колискою своєї державності. Усі міста, такі як Ур, Урук, Лагаш, Кіш, шумери зводили довкола храмового комплексу. Їх правителі були й володарями, й верховними жерцями одночасно. Шумери об’єднали образи богів і небесних світил, вивчали зорі, і, за положенням світил, спробували пророкувати долі. Шумери першими зафіксували сузір’я та визначили рух планет.

Також вони були хорошими ремісниками й будівельниками, знали технологію колеса і обпаленої цегли. Донині у вжитку людей панує шумерська система цифр і поділ години на 60 хвилин, а далі − хвилини на 60 секунд і поділ кола на 360 градусів. Ще одна давня цивілізація із характерними містами-державами довкола храмів, виникла на рубежі IV—III тис. до н. е. на узбережжях ріки Ніл у Давньому Єгипті. Очолювали ці міста володарі, яких, як і в культурі шумер, вважали і жерцями.

Вони постійно воювали за землі, у результаті чого правитель Верхнього Єгипту одержав перемогу, об’єднав міста у єдину територію і почав правити країною. Так на березі Нілу з’явилась потужна держава, яку очолив фараон, правитель із необмеженою владою. У цивілізації Давнього Єгипту общинний уклад перетворився на потужне головування храмів. При храмах діяли бібліотеки, архіви, школи, створювалися релігійні, ритуально-магічні та наукові тексти.

Серед досягнень давніх єгиптян − створення оригінальної системи письма, математика, практична медицина, спостереження за зоряним небом і виникнення календаря. Давні єгиптяни залишили по собі величезний культурний спадок. Усю міць єгипетської держави і правителя фараона втілюють піраміди, гігантські усипальниці, які уособлюють вічність.

До XX ст вони залишалися найбільшими архітектурними спорудами у світі. Окрім пірамід, насліддя стародавніх єгиптян включає у себе прекрасні настінні розписи та статуї, виробництво скла і фаянсу, нові форми в літературі. Інтерес до Стародавнього Єгипту виник у XVIII ст і від тих часів не полишає людство. Ще одна цивілізація, що залишила по собі сучасникам неоціненний вклад, а разом із ним і купу загадок, це майя.

Цивілізація майя формувалась у Центральній Америці від 2000 р. до н.е. і проіснувала до прибуття на континент конкістадорів. На початку виникнення їх цивілізації, майя жили самостійними родами. Кожне із незалежних племен утворило місто-державу, до яких прилягали землі й містечка. Такі міста очолював правитель − «велика людина», його обирали довічно і наділяли необмеженими правами.

Найдавнішими містами майя були Тікаль, Киригуа, Іца. Наступним етапом цивілізації майя, рівно як і випробовуванням, стало вторгнення племен тольтеків, які очолював Кукулькан. Злиття із місцевим населенням принесло нові звичаї і зведення нових міст-держав, таких як Майяпан і Чичен-Іца. Окрім цих міст, майя спорудили десятки великих міст-держав , які вражають своїми розмірами і красою сучасників. Деякі із міст майя включені у список об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Майя розробили ефективну землеобробну систему, вміло зводили міста з каменя. Розробки майя у галузі математики та астрономії випередили свій час і перевершили досягнення європейців. Чимало з них людство зрозуміло і оцінило тільки у наші дні. Майя винайшли цифру нуль і упорядкували систему нумерації, були хорошими астрономами, будували канали та міста-сади, які гармоніювали з природою. На превеликий жаль, чимало з пам’яток культури майя не дійшли до наших днів, так як їх знищили час та самі люди. Втім, загадки, над якими б’ються вчені, до прикладу, календар майя, пророцтво кінця світу, й надалі тримають у напрузі сучасне людство.

Роздуми та здогадки щодо існування у далекому минулому суперцивілізацій, які зникли з лиця землі у результаті катаклізмів, й надалі тримають вчених у тонусі. До прикладу, ентузіасти не втрачають надії на те, що коли-небудь вдасться відшукати у морських глибинах залишки Атлантиди, а існування міфічних атлантів отримає документальне підтвердження. Також науковці не відкидають гіпотези, згідно з якою кілька мільярдів років тому планету населяли представники позаземних цивілізацій.

Загадкових теорій існування цивілізацій, культур, які за розумом перевершують сучасників, не бракує. Вистачає й суперечок на цю тему. Втім, зрозуміло, що жодну з теорій існування давніх цивілізацій відкидати не варто, допоки археологічні знахідки даватимуть бодай надію на їх підтвердження.

Підготувала Олеся Товт

Top