Ви тут
Головна > Світ > Цікаве про дорогоцінні метали

Цікаве про дорогоцінні метали

zoloto“Не все те золото, що блиск має”, кажуть в народі. Звісно, народ мудрий, та майстерність ювелірів з обробки дорогоцінних металів сягнула найвищого рівня і тепер вироби з золота можуть не вражати зайвим блиском, а мерехтіти матовим покриттям і, завдяки домішкам металів, мати яскраво червоний, виразно жовтий і соковито зелений відтінок.

Дорогоцінні метали часто називають шляхетними, натякаючи, що вироблені з них прикраси у давні часи були по кишені хіба що знаті. На золото, срібло та платину, а ще родій, паладій, рутеній осмій та іридій, що відносяться до платинової групи, практично не діє корозія та окислення.

Їх запаси у світі колись вичерпають себе, а певний дефіцит і зумовлює високу, порівняно з рештою металів, ціну на них. Вартість дорогоцінних металів не є сталою, вона варіюється залежно від цілої когорти факторів, приміром − попит і пропозиція, державні запаси, видобуток тощо.

Жінкам в Україні звичніше прикрашати себе виробами з золота та срібла, рідше вони приміряють на себе ювелірні вироби з платини переважно через їх високу вартість, а от кольє чи-то перстень з родію та іридію, осмію і рутенію залишаються дивиною, адже ці метали частіше використовують в авіа- та космобудуванні.

Цікаве про золото

Про Au, а так у хімії позначається золото, люди відали з давніх-давен, оскільки людина відшукала золото одним із перших металів, майже одночасно із міддю. Золото часто ставало предметом розбрату, слугувало одиницею розрахунку, сировиною для монет і естетичним матеріалом.

Сьогодні, окрім того, що золото є найпопулярнішою сировиною ювелірів, чимало держав світу зберігають у ньому частину своїх резервів. Із цього металу, надзвичайно стійкого до корозії, попервах виробляли тільки масивні ювелірні прикраси і тільки починаючи з VI століття на світ з’явились золоті монети.

Ближче до XIX століття цивілізований світ перейшов на єдиний золотий стандарт, то ж курси нацвалют встановлювались прив’язкою до золота аж до часів Великої Депресії.

До прикладу, монетний двір США випускав монети з чистого золота номіналом $ 2.50, $ 10 і $ 15. Термін «трійська унція», яким користуються нашироко у наші дні, вимірюючи цей дорогоцінний метал, походить від назви французького міста Труа, в якому створили першу в світі систему мір для дорогоцінних металів і каменів.

Золото і в наші дні є товаром, що входить у склад золотовалютних резервів Центробанків, то ж ціна на цей дорогоцінний метал надзвичайно залежна від економіки і політичних процесів в державі і світі в цілому. Найбільше золота зберігається у федеральному резервному банку в Нью-Йорку − чверть від усіх золотих злитків світу. Хоча на Землі поклади золота існують на всіх континентах, рекордсменами із добування золота по праву вважаються ПАР, Штати іще з часів «золотої лихоманки» та віддалена Австралія.

Поціновувачі відмічають надзвичайну гнучкість золота, відзначаючи що з цього металу можна виготовляти нитки для шиття. Аурум здатен лікувати, його додають у склад препаратів переважно нетрадиційної медицини, але науково доведено, що солі золота здатні допомогти в лікуванні ревматоїдного артриту. Золото може бути придатним для їжі. Харчовий підвид металу включаються до складу десертів і спиртних напоїв, а в Азії додають до фруктів.

Дещо про срібло

Нашироко у медицині та харчовій промисловості використовується і «молодший брат» золота, срібло. Із нього виготовляють інструменти для лікарів, додають у товари гігієни і косметології, знаходять пристосуванок у харчопромі, настоюючи на сріблі напої з градусом, очищуючи воду завдяки антибактеріальним властивостям тощо.sriblo

Ще в Давньому Єгипті під час битв та бойових походів солдати накладали срібні пластини на місця поранень, що допомагало уникнути зараження. Антибактеріальні властивості срібла знайшли пристосуванок і в очищенні повітря. До прикладу, в Японії кондиціонери містять у своєму складі срібло, так само як і практично кожен домашній електроприлад.

Дослідження вчених довели, що срібло здатне підвищити рівень гемоглобіну і зміцнити нервову систему людини, яка носить прикраси із цього металу. Також воно вгамовує головні болі, заспокоює нервову систему і допомагає здолати стреси.

Захоплююча історія платини

Інший дорогоцінний метал, вельми подібна за зовнішнім виглядом до срібла, платина, стала відома людству ще в Стародавньому світі. Саме слово платина буквально означає «маленьке срібло». Так назвали цей метал у XVI столітті іспанці, ознайомившись із ним у Південній Америці. Першими платину уподобали фальшивомонетники, оскільки цей раніше дешевий і доволі важкий у порівнянні із золотом і сріблом метал міг додавати ваги монетам. Закон, за яким іспанський король наказав припинити ввезення платини, а всі її запаси втопити в морі, скасували Закон тільки в 1778 році.

В середині XVIII ст. платину нарешті визнали як самостійний метал і почали карбувати з неї монети, додаючи до сплаву решту шляхетних металів − паладій, іридій, родій, рутеній, осмій − а також залізо, мідь нікель тощо. У природі в чистому вигляді платина не трапляється.

У давні часи дуже популярною була наука «алхімія», щоправда, багатьох її практиків спалив вогонь інквізиції, оскільки переплавляння металів з метою викристалізовування з них шляхетного золота вважалось «знанням від диявола». Одначе давня китайська мудрість, із якою не знались в Європі у Середньовіччя, промовляє, що золото не може бути чистим, як і люди досконалими.

Підготувала Олеся Товт

Top