Ви тут
Головна > Світ > Цікаве про динозаврів

Цікаве про динозаврів

dinozavrДопоки на землю не ступала нога людини − простір планети вимірювали своїми кроками динозаври. Знайдені їх скелети, що зараз зберігаються у музеях палеонтології, звісно, пролили світло на далеколітнє тогочасся, але достатньо ще таємниць, пов’язаних із вимерлими тваринами іще тільки очікують на розгадку.

Одна із них − чому зрештою динозаврів не стало? Що слугувало причиною їх остаточного зникнення з лиця Землі? Яку роль у цьому відіграли природні катаклізми? Різні групи вчених схиляються до полярних за своєю суттю версій. Існує доза вірогідності, що з часів зародження життя на Землі планета збільшилась в діаметрі майже удвічі, а динозаври не змогли пристосуватись до геолокальних змін і зреагували зникненням − таку гіпотезу науковий світ висунув у 1933 році.

Вимирання рептилій деякі спеціалісти пов’язують із падінням на планету астероїда. Б’ються світлі уми і над точною датою появи динозаврів. Найвірогідніше, що вони почали населяти планету близько двохсот мільйонів років тому, тобто, у мезозойську еру.

Більшість із динозаврів жили набагато довше, ніж їх наступники на планеті, а саме − близько ста років, а також переважали у вазі. Втім, були й особини, що не доживали до 30 років. Щодо суперваговиків-динозаврів, то до прикладу, Supersaurus міг похвалитися вагою десяти слонів, а брахіозаври і диплодоки у довжину сягали 25-30 метрів.dynozavry

Деякі з цих істот могли важити до ста тон, як от аргентинозавр, а ті з них, що населяли сушу, так звані тетраподи, мали 4 кінцівки і по п’ять пальців на них. Брахіозавр Brachiosaurus brancai, якого вдалось відшукати в Танзанії, претендує на звання найвищої рептилії, його висота з піднятою головою сягала 14 м. Ці цифри, що свідчать про істот-велетнів хай не вводять в оману, бо поруч із гігантськими істотами Землю населяли й динозаври середніх чи навіть порівняно малих розмірів. Приміром, довжина космогнатуса, а заселяв він центрально-європейську територію, не досягала й метра, а вага коливалась від 3 до 7 кг.

Динозаврів не вважають високорозвиненими істотами. Вчені, спираючись на виміри мозку відзначили, що травоїдні представники дещо перевершували у кмітливості своїх хижих товаришів, а найрозумнішим схильні вважати троодонтидів. Ці істоти не вміли перелітати з дерева на дерево, але співвідношення ваги мозку до тіла дозволяє сподіватись на їх інтелект.

З тих представників, що могли відірватись від землі, науковці виділяють Microraptor gui, чотирикрилого динозавра, який міг здійснювати короткі перельоти. Порозуміло, що в графі динозаврів-гігантів його й не може бути: довжина від голови до хвоста становить 77 см.

Були серед поселення у мезозойську еру й динозаври з панцирем-пластиною, що боронила їх тіло (анкілозавр) й вкриті пір’ям рептилії (тиранозавр), схожі на носорогів (трицератопс) тощо. Цікаво, що поява людей на планеті вже не застала на її теренах динозаврів, але сьогодні з нами Землю ділять представники фауни, які зростали у період мезозою.

Кажуть, що близько 140 млн років тому на планеті з’явились магнолії, але ця теорія потребує ретельної перевірки. А от що достовірно, так це те, що цілюще за своїми властивостями дерево гінко, що зростає у багатьох парках і садах субтропіків, вперше з’явилось на землі за часів динозаврів. Але рослини мовчать. Люди ж, дивлячись на них, тільки уявно можуть переносити себе у часи, коли землю населяв дивовижний, майже казковий, уподобаний аніматорами тваринний світ, кардинально не схожий на той, до якого звик сьогодні їх погляд.

Підготувала Олеся Товт

Top