Ви тут
Головна > Світ > Цікаве про джунглі Амазонки

Цікаве про джунглі Амазонки

Тропічні ліси Амазонки − могутні легені нашої Земля. Саме вони відповідають за клімат планети та кількість кисню в повітрі. Все це через величезний розмір − за площею джунглі Амазонки дорівнюють території Австралії. Тут живе 5 мільйонів видів рослин і тварин. Вчені підрахували, що майже 50% всієї фауни і флори Землі мешкають чи ростуть в джунглях Амазонки. І всю цю велич  до кінця не вивчено і не досліджено.

Джунглі Амазонки − не тільки гарна домівка для рослинності та тваринного світу, а й для людей. Тут проживали 15 млн індіанців, але дії жорстоких загарбників, головна мета яких була  знищити всіх язичників, перетворили ці поселення на мізерні резервації. Ці резервації і донині страждають від золотошукачів та лісорубів. Індіанці масово помирали не тільки від рук загарбників, а й від їх хвороб. Адже, живучи окремо довгий час, в індіанців сформувався свій особливий імунітет, який пристосувався до умов джунглів, а не до вірусних чи бактеріальних хвороб. Тож незахищені корінні жителі Амазонії помирали від звичайного грипу, адже їх імунна система не змогла виробити потрібні антитіла, а набутий імунітет виробився не відразу. І від тих 15 млн залишилось лише близько 10 тисяч.

Крім сумного минулого, бразильські джунглі мають свою унікальність та екзотичність. Більшість продуктів, якими харчуються в Амазонії, не відомі європейцям або їх вважають за делікатеси. Основна їжа для аборигенів − маніока та дари річки − риба. Окрім них води Амазонки кишать піраньями та крокодилами, тому туристам не варто купатися у водах без узгодження з корінними жителями.

Ще дещо цікаве про джунглі Амазонки. До будівництва свого поселення індіанці ставляться дуже прискіпливо. Адже від їхнього вибору залежить доля та життя всіх мешканців. Для захисту від ворогів індіанці будують домівки на підвищених ділянках, оточених або водою або болотом. Тому мало хто зможе дістатись до аборигенів.

Не тільки індіанці пристосовуються до умов навколишнього середовища, це роблять і дерева. Адже при кожній повені рівень води сягає найвищої точки стовбурів дерев − крони, але рослини витримують це і після спаду рівня продовжують функціонувати як нічого й не бувало.

Наразі бразильські джунглі знаходяться під загрозою. Кожного року в джунглях Амазонки вирубується до 100 тис. квадратних кілометрів лісу. І вже зараз відчутні наслідки такого зухвалого поводження з рослинами − глобальне потепління. Хоч температура піднялась лише на десяту градуса, але і ця зміна відчутно впливає на танення льодовиків та життєдіяльність живих організмів. Тому найважливіше для людства зараз − зберегти цей специфічний кондиціонер планети.

Підготувала Гордієнко Тетяна

Top