Ви тут
Головна > Лайфстайл > Цікаве про філософів Давньої Греції

Цікаве про філософів Давньої Греції

Sanzio_01_Plato_AristotleМудрість віків промовляє до світу їх вустами, а цитувати цих славетних мужів людство не втомиться ще довго. Кілька слів про філософів Давньої Греції, які тяжіли до розуміння світу й намагались пояснити своє вчення сучасникам, адже попервах у свої праці розумники вкладали суть пізнання світу й людини. Це вже у міру розвитку з подачі давніх греків філософія набула форми «науки наук».

Титани античної філософії Аристотель, Платон, Сократ, Демокрит − це тільки найвідоміші представники шукачів істини Давньої Греції. Насправді їх набагато більше, бо не всі імена дійшли уславленими до наших днів. У своїй більшості тогочасні філософи випереджали своїх ровесників за розвитком й були вельми не схожими на оточуючих.

В наші дні їх би назвали «білими воронами», «ботанами», «диваками», «не від світу цього», що й порозуміло, бо вища мудрість не одразу підкоряється широким масам. Своєю мудрістю вони ділились із людом у трактатах й одне з одним, викохуючи наступне покоління давньогрецьких філософів.

Платон

Платон був учнем Сократа, а досягши певного рівня, вже передавав набуті й удосконалені знання Аристотелю. Платон нашироко відомий завдяки вченню про дуалізм душі й тіла та аргументами на користь безсмертя духу людського. Як говориться у його праці «Держава», тіло можна згубити, а душу − нізащо. І навіть гріхи, на думу Платона, не ведуть до зникнення душі, а радше псують її, роблячи нечестивою. Слід знати що оригінальні тексти Платона не дійшли до нашого часу. Віднайшлися лише копії на єгипетських папірусах і фрагменти кількох діалогів близько 200 року н.е.filosofy-greciji

Аристотель

Ім’я свого вчителя прославив ще один геній давньогрецької філософії Аристотель, відомий окрім наукових праць і теорій тим, що виховував славетного завойовника Олександра Македонського. Цей надрозумний грек створив усесторонню систему філософії, що об’єднала під своїм куполом соціологію, філософію, політику, логіку й фізику − на той час всі сфери людського розвитку. А ще Аристотель поділив науки на теорію (знання заради знань), практику (етика й політика) і поетику (творчі знання).

Сократ

Першим справжнім філософом, вчення якого революційно увірвалось у традиційний перебіг наук Давньої Греції став Сократ, розум якого, з огляду на ті парадокси, які залишив у спадок, порозумілий і неосяжний одночасно.

Сократ навернув увагу сучасників від природи на людину, розвиток її особистості. Окрім наукових напрацювань, які, до слова, філософ майже не записував, а запам’ятовували їх ті, хто прислухався до його діалогів, величезну цікавість викликала витримка й міць духу цієї людини. Сократ загартовував тіло, щоб укріпити дух і ці вміння показав, як переповідають, на смертному одрі, оскільки звинувачений у відступництві від віри, покидав цей світ, прийнявши отруту, але дивним чином уникнувши мучень від отруйної речовини. «Я знаю, що я нічого не знаю» − так за життя говорив Сократ, яскравий представник філософії Давньої Греції, в якого потім вчились знанням численні послідовники.

На славу філософів періоду еллінів слід додати, що вони несли флагман просвітництва крізь суцільну темряву і їх теорії видавались під час фантастикою й богохульством. Копернику, Галілею не вірили, коли ті говорили людям про геліоцентричну систему, але за 1800 років до Коперника теорію Сонячної системи виклав Аристарх Самоський. То ж філософи Давньої Греції стали основою упорядкування не тільки «науки про науки», а й вчень, які згодом трансформувались у сенсаційні відкриття.

Підготувала Олеся Товт

Top